Aktuality
Viete, ako sa pije v Nórsku alkohol?

Viete, ako sa pije v Nórsku alkohol?

19.11.2016

Na severe Európy sa za tekuté potešenie platá viac ako inde, na Slovensku ho podľa štatistiky vypijeme viac.

Opitý ako Dán. Na severe - tam sa pije. Keď je tam toľko tmy, čo iné tam majú ľudia robiť? Určite ste už niečo podobné počuli. Ale je to tu naozaj také zlé? Po príchode do Nórska môže nepripravený človek zažiť šok, ak sa v potravinách bude snažiť nájsť alkohol. Nenájde ho. Platí tu čiastočná prohibícia, v bežných potravinách sa predáva iba pivo a cider (alkoholizovaný jablkový mušt). Čiže nápoje s maximálnym obsahom alkoholu do 4,7 %, ktoré sa navyše predávajú len v presne vymedzenom čase. Alkohol v žiadnej koncentrácii sa nepredáva ani na benzínových pumpách či bufetoch, ako na Slovensku. Ak má niekto chuť na tvrdé, v súkromnom obchode neuspeje, na predaj alkoholu má monopol štát. A jemu patria aj obchody Vinmonopolet. Od roku 1922 sa špecializujú len na alkohol. Sortiment je široký, určite si vyberiete. Samozrejme iba v určitú dobu a nebude to lacné.

Otváracie hodiny

Je piatok večer a práve ste dostali chuť na pivo k filmu. V chladničke už nič nie je, zásoby sa vypili. Tak si chcete odskočiť do obchodu po pár plechoviek či fliaš. Pozor ale na čas. Ak to nestihnete do ôsmej večer, máte smolu. Zásoby nedoplníte. Obchod je síce otvorený, ale na regále / chladničke s pivom sa o 20:00 zatiahne roleta. Po ôsmej vám nepredajú nič, ani keby sa čo dialo. Pol litra piva stojí asi 25 NOK (asi 3 eurá), ale kúpiť sa dá od pondelka do piatku od 10:00 do 20:00, v sobotu od 10:00 do 18:00. V nedeľu zatvorené.

Vo Vinmonopolet to je s otváracími hodinami ešte horšie. Otváracie hodiny sa síce lokálne líšia, ale vo väčšine miest sa dá alkohol kúpiť od pondelka do piatku od 10:00 do 18:00, v sobotu od 10:00 do 15:00. V nedeľu zatvorené. Navyše obchody Vinmonopolet sú len vo väčších mestách. Takže ak priamo v meste nebývate, chuť na víno alebo tvrdé znamená cestovať aj desiatky kilometrov. Najlacnejšia sedmička vína v prepočte stojí okolo 10 eur, sedmička tvrdého 30 - 40 eur.

Cez sviatky si nič nekúpite, vtedy je tiež zatvorené. Počas Vianoc to vychádza skoro na týždeň. Obmedzením je aj vek. Mládež nad 18 rokov si môže kúpiť iba nápoje s obsahom alkoholu do 22%. Na niečo silnejšie musia mať ľudia viac ako 20 rokov. Vek sa berie dosť prísne a doklad totožnosti si predavač zvykne pýtať aj od ľudí okolo tridsiatky.

Zábava sa sústreďuje na víkend

V Nórsku je silná kultúra víkendovej zábavy. Preto už v piatok po obede sa v húfoch chodí do obchodov nakúpiť alkohol. K tomu si radi púšťajú oslavné piesne a tému víkendu. Radosť je nekonečná. Centrá miest sa v piatok stávajú magnetom pre mnoho Nórov. Zábava sa však začína už predtým, u niekoho doma. Prichádza sa s igelitkami, odchádza sa bez nich. Posilnení ich obsahom sa v dobrej nálade presúvajú do mesta. Bary ponúkajú zábavu tak, ako všade na svete. Pred väčšinou podnikov stojí vyhadzovač a kontroluje hostí. Rozhoduje nielen dátum narodenia, ale aj stav prichádzajúcich. Vekovú hranicu si môže podnik zvýšiť, napríklad na 22 rokov.

Kontroly sú tvrdé

Či je niekto už priveľmi opitý, o tom rozhoduje iba vyhadzovač. Podnik radšej príde o zákazníka, ako by mal riešiť problémy s ním. Príliš opitému musí odmietnuť naliať aj barmam a hosťa poslať domov. Dodržiava sa to nielen na papieri. Kontroly sú nenápadné a splývajú s ostatnými návštevníkmi. Barman preto netuší, či žiadosť o dvojitého panáka (je to zakázané) alebo tri minúty po záverečnej spojená s veľkým tringeltom nie je súčasť kontroly. Skônčiť to môže odobratím licencie na predaj alkoholu. Z času načas si tak v novinách prečítate, že baru XY odobrali na mesiac právo predávať alkohol. Majú otvorené, ale ľudia tam chodia, len ak majú chuť na minerálku alebo čaj.

Aj ceny sú tvrdé

Vstupné do baru sa platí, aj keď tam nie je žiadna akcia. Zväčša od 100 do 200 NOK (asi 10 - 20 eur). Alkohol oproti Vinmonopolet je drahší. Čapované pivo 0,4 l 10 eur a viac. Miešané drinky 10-12 eur, závisí to od miesta a druhu. Nóri pijú alkohol nárazovo a rýchlo. Často až do straty zábran. Močenie na verejnosti pritom v Nórsku vyjde na nepríjemných asi 500 eur. Aj preto sú v centr mesta cez víkend posilnené policajné hliadky. Ľudí, čo sa nevedia zmestiť do kože, môžu na niekoľko hodín vykázať z centra. V prípade porušenia zákazu hrozí ďalšia pokuta. A tak po prehýrenej noci v nórskom bare vás môže zobudiť nielen bolesť hlavy z vypitého, ale aj z obsahu hotovosti v peňaženke.

Národ alkoholikov?

Aj podľa napísaného to akoby potvrdzovalo, že na severe sa extrémne pije. Ale je to tak aj naozaj? Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sme na Slovensku v roku 2014 vypili 10,96 l čistého alkoholu (priemer na osobu nad 15 rokov). V Nórsku sa vypilo o štyri litre menej, priemer na človeka bol 6,95 l čistého alkoholu. V piatok večer to možno v nórskych mestách vyzerá, že chlastanie je národný šport. Počet ľudí, ktorí pijú (podľa štatistiky), je však oveľa menší ako inde vo svete. V rámci Európy dokonca Nórsko patrí ku krajinám s najnižšou konzumáciou alkoholu. Či je na príčine jeho vysoká cena a horšia dostupnosť, môže každý posúdiť sám.