Aktuality
TOP vianočné trhy v našom okolí

TOP vianočné trhy v našom okolí

19.11.2016

Mnohí si to ešte nepripúšťame, ale Vianoce sa pomalým, no za to istým krokom, blížia. Tento víkend otvoria svoje pomyselné brány trhy v Bratislave. Niektoré zahraničné mestá Bratislavu predbehli. Pozrite sa, čím nás lákajú na návštevu naši najbližší susedia. Ktoré sú ich najkrajšie vianočné trhy, kedy sa konajú a aké prekvapenie si pre nás pripravili.

VIEDEŇ - RATHAUSPLATZ (11.11. - 26.12. 2016)

Najväčšia, najkrajšia, a (pre niekoho) najbližšia. Viedeň sa v novembri premení na vianočné mesto. Jedinečná atmosféra vianočných trhov je snom mnohých cestovateľov. Stánky vyrastajú na najrôznejších miestach, ale najznámejšie sú tie na Rathausplatz. Námestie rozvoniava punčom naliatym v tematických šálkach, ktoré si potom môžete nechať na pamiatku. Zo stánkov lákajú suveníry, ručne vyrábané vianočné ozdoby, ale najviac dobroty od výmyslu Vianoc a Rakúska. A k tomu bohatý program, vianočné dielne pre deti, veľké klzisko a ihrisko na curling. Nechýba ani obrovský vianočný stromček a výzdoba plná svetiel, preto je jasné, že trhy sú najkrajšie po zotmení. Je nutné dodať, že viedenské trhy patria k najdrahším. No ceny dopravy klesli. A hlavne pre tých, ktorí bývajú blízko a nemusia hľadať ubytovanie je Viedeň prístupnejšia.

SALZBURG - RESIDENZPLATZ (17.11. - 26.12. 2016)

Čo môže byť krajšie ako vianočné trhy v starobylom meste? Vianočné trhy na hrade. Mesto pod Alpami má pre vás oboje. Okrem toho historický trh a detský trh s pekárničkou. A najznámejší "hlavný" salzburský Chrisrkindlmarkt na Residenplatz. Trhmi sa prechádzajú anjeli a preženú hrôzostrašní čerti. Nechýba salzburský punč, klobásy, drobnosti. Tie nájdete aj na krásnej vianočne vyzdobenej ulici Getreidegasse, kde stojí vianočný obchod s ozdobami od výmyslu sveta. Alebo sa vydajte k najväčšej stredovekej pevnosti v Európe. Je jedno, či pôjdete pešo alebo lanovkou, odmenou vám bude krásny výhľad a ešte krajšia a vianočnejšia atmosféra.

STEYR - STADTPLATZ (25.11. 2016 - 06.01. 2017)

Nie vianočné trhy, ale rovno celé, vianočné mestečko. Všetko, čo je akýkoľvek spôsobom spojené s najkrajšími sviatkami roka, nájdete v Steyri. Najväčšiu zbierku vianočných ozdôb a stromčekov. Výstavu 600 rôznych betlehemov z 100 krajín sveta. K nej najväčší betlehem na svete. A jeden mechanický s 200 pohyblivými figúrkami. Múzeum Vianoc. Obrobský adventný kalendár vysvietený na 7 mestských domoch, ktorého otváranie bude sprevádzať stredoveká ceremónia. A tento rok je tu ešte jedno lákadlo - kováči predvádzajúci svoje umenie (10.-11.12.). Preto pozor, priamo v historickom centre mesta budú lietať iskry. Niet divu, že prekrásny vianočný trh so sviatočnými dobrotami je akoby milým malým bonusom.

GRAZ - HAUPTPLATZ (18.11. - 24.12. 2016)

Štajerské mesto obkolesené horami leží na východe krajiny a tak trochu v tieni rakúskej metropoly. Aj čo sa týky vianočných trhov. Alebo sa to len zdá? Veď Graz nazývajú mestom adventu. Je to skutočne tak, život obyvateľov sa v tomto období točí len okolo prípravy na sviatky. Graz sa premení na jeden obrovský trh. Vianočný atmosféra sa ťahá od radnice, až po hodinovú vežu. Stánky sú úplne všade. Najkrajšie sú tie pri radnici, ktorej fasáda sa zmení na obrovský vysvietený adventný kalendár. Do mesta vás isto naláakjú aj iné zaujímavé atrakcie - kolotoč, z ktorého je nádherný výhľad na celé trhy, ľadový betlehem s postavami v životnej veľkosti (od 26.11), detský adventný trh a tradičný beh čertov (26.11., na viacerých miestach v Rakúsku). Neminie vás klasika a rakúska špecialita - varené víno.

BUDAPEŠŤ - NÁMESTIE Vörösmarty (11.11. 2016 - 01.01. 2017)

V Grazi majú kanceláriu pre vianočné koledy, v Budapešti špeciálnu porotu, ktorá "skladá" trhy. Kultúrny program, gastronomické špeciality, tradičné výrobky. To, čo sa nakoniec objaví na jedných z najkrajších európskych trhov musí byť najvyššej kvality. Možno aj preto, že trhov je menej a sú menšie v porovnaní s rakúskym "konkurentom". Nájdete tu okolo 100 stánkov, najjedinečnejšie sú tie s ručne vyrábanými ľudovými suvenírmi, a jedno z najväčších mestských klzísk v Európe. A tradičné maďarské chuťovky akou je guláš zo sušených sliviek. Aj v Budapešti sa dozviete, koľko ešte chýba do Vianoc. Obrovský adventný kalendár bude na fasáde budovy Gerbeaud a tiež sa otvára za sprievodu hudby a svetiel. Budapešť nezabudol ani na deti, ktoré si budú môcť vyrobiť vianočné prekvapenie.

PRAHA - STAROMESTSKÉ NÁMESTIE (26.11. 2016 - 01.01. 2017)

Hovorí sa, že Praha je krásna v každom ročnom období. V čase, keď sa jedinečná gotická architektúra snúbi so snehom a vianočnými svetlami to platí dvojnásobne. Skúste si na tom mieste predstaviť trhy. A rovno tie najväčšie v krajine. Nájdete ich na staromestskom námestí, priamo pod Orlojom. Stavili na klasiku, na atmosféru tých pravých českých Vianoc. Krásne ozdobený stromček, pod ním jasličky so živými zvieratami. Nechýbajú typické vianočné výrobky, ukážky ľudových remesiel, kultúrny program, koledy. Zdá sa, že možno chýba nejaký "ťahák". Alebo, že by ním bola klasika a jedinečná atmosféra? Podľa internetovej ankety amerického USA Today je to tak. Minulý rok sa Praha stala najlepšou vianočnou destináciou na svete. A inak, trhy už nájdete aj na Pražskom hrade, dokonca dlhšie ako v starom meste.

BRNO - NÁMESTIE SVOBODY (28.11. - 23.12. 2016)

Brno bolo vždy iné a platí to aj o jeho vianočných trhoch. Veď posúďte sami. Trhy končiace 23.12. Stánky podzemí. Zimné kino. Zoo kútik. Vianočné gule padajúce priamo z Orloja (od 27.11. po celý advent, od 11 do 11 hodiny, každú celú). Ale sklamaní neostanú ani tí, ktorí prišli za tradičnejšími sviatkami. Čaká ich pestrá ponuka pochúťok od grogu po moravské frgále. Podľa niektorých domácich by ste nemali zmeškať výrobky remeselníkov a tradičné betlehemy. Deti môžu napísať Ježiškovi alebo sa povoziť na vianočnom exprese.

KRAKOW - RYNEK GLÓWNY (25.11. - 26.12. 2016)

Cesta do historického Krakova trvá z Bratislavy autom asi 5 hodín. Ale pre Slovákov z iných miest je dosiahnuteľný ľahšie ako Budapešť. Dokonca ľahšie ako spomínaná Bratislava. Navyše, Krakov sa v zime, ak nasneží, zmení na rozprávkovú krajinu. V prospech tohto poľského mesta hovoria aj priaznivé ceny. A trhy samotné. Konajú sa priamo v jeho historickom centre. Tomuto vianočnému mestečku dominujú dobové drevené stánky a vôňa domácich poľských špecialít. Okrem toho tradičného vám tu ponúknu aj pitný med. Podobne ako Praha, aj Krakov stavia na tradíciách. Tie sa ukrývajú nie len na trhoch, ale aj v miestnych kostoloch. V každom jednom stoja jedinečné, prekrásne betlehemy každého druhu. Vyrezané z dreva, z papiera, ale aj tie živé. Jedinečná tradícia, ktorá spolu s prastarými koledami, nesúcimi sa trhmi, vytvára dokonalú atmosféru.

NORIMBERG - HAUPTMARKT (25.11. - 24.12. 2016)

So súčasnými cenami leteniek už ani Nemecko nie je tak ďaleko. Často sa spomína mesto Norimberg a jeho trhy s pokojnou a priateľskou atmosférou. Jedny z najstarších trhov na svete majú dve stránky - nemeckú a medzinárodnú. V tej národnej majú miesto norimberské perníky, norimberské víno a punč (dostanete ho aj na trhoch v Olomouci). V netypickej medzinárodnej časti vystavujú partnerské mestá. Nájdete tu všetko, vrátane škótskych kiltov a francúzskej marmelády. Najväčšou ozdobou trhov "mesta z dreva" je ale norimberský vianočný anjel. Objavuje sa na balkóne kostola Frauenkirche za sprievodu orchestra alebo sa prechádza trhmi. Deti sa potešia nie len jemu, ale aj vlastným trhom s kolotočom a domčeku Santa Clausa.

BERLÍN - ALEXANDERPLATZ (23.11. - 27.12. 2016)

Až okolo 100. Nie stánkov, ale trhov nájdete v nemeckom hlavnom meste. Každá z dediniek je iná, ponúka niečo, čo tá druhá nemá. Najkrajší a najväčší trh ale môže byť len jeden. Trh na Alexanderplatz. Vládne mu vôňa vianočného cidera, tóny organu a tradičná atmosféra, ktorú vytvára napríklad aj pekáreň stredovekého štýlu. Zaujmú aj iné atrakcie. Najväčšia vianočná pyramída v Európe s 5000 svetlami. Kolotoče pre deti i dospelých. Trhy pre deti so Santa Clausom a poníkmi. Klzisko. V súvislosti so zimnými radovánkami mi nedá nespomenúť Potsdamer Platz a jeho zimný raj. Zabudnite na klzisko a curling, hoci tie sú tam tiež, a spustite sa na 70 metrovom mobilnom tobogane. Večer nechýba tradičná Aprés-ski party. A autentická "alpská" atmosféra, ktorú zažijete priamo v srdci Berlína.