Aktuality
Najteplejšie miesta v Európe

Najteplejšie miesta v Európe

23.11.2016

Ak patríte medzi teplomilné povahy, vieme, kde v Európe sa počas zimy môžete zohriať. Tu je 5 najteplejších miest.

V decembri sa na Slovensku začína zima. Astronomicky tento začiatok u nás pripadá zvyčajne na 21. december, ktorý je dňom zimného slnovratu. Zároveň prežijeme najkratší deň roka. V zime máme počasie chladné, s teplotami v priemere -5 aá -10°C a typickým javom je aj sneženie. Niekto sa na tieto zimné prejavy počasia teší, iní hľadajú radšej teplejšie počasie. Preto prinášame tipy na miesta v Európe, kde je v zime najteplejšie.

KANÁRSKE OSTROVY

Hoci geograficky sa nachádzajú bližšie k Afrike, oficiálne sú administratívnou súčasťou európskeho štátu Španielske kráľovstvo. Suverénne patria teda k najteplejším miestam v Európe. V zimných mesiacoch sú teploty ideálne na opaľovanie a takmer 200 hodín slnečného svitu. Pri priemernej zimnej teplote 17°C a rozmanitosti jednotlivých ostrovov sú Kanárske ostrovy výbornou destináciou pre rodinnú dovolenku. Na jednotlivých ostrovoch je najteplejšie západné pobrežie, ktoré je ovplyvnené teplným prúdom z Afriky. Okrem rôznych príležitostí na zábavu a dobrodružstvo sú Kanárske ostrovy ideálne napríklad aj na pozorovanie nočnej oblohy. Zima je skvelým obdobím na výletné plavby za pozorovaním veľrýb, návštevu zoo a zábavných parkov, pešiu a cyklo turistiku, golf alebo niektoré vodné športy.

MADEIRA

Madeira je ďalším ostrovom v Atlantiku, ktorý ponúka príjemné teplo počas zimných mesiacov. Ak sa rozhodnete cestovať na Madeiru, vstúpite na územie Portugalskej republiky. Zimné teploty sú tu zvyčajne okolo 15°C a môžete si tu užiť skvelé zimné slniečko. Napríklad v decembri je dĺžka slnečného svitu desať hodín denne. Zima, hlavne december, sú na Madeire pomerne daždivé. Dážď však prichádza v podobe krátkych intenzívnych lejakov. Madeira má vychýrené pláže s čiernym sopečným pieskom, ktoré sú v zime ideálne na relaxačné prechádzky. Aj zvyšok ostrova je populárny pre výborné podmienky na turistiku. V okolí hlavného mesta Funchal sú z okolitých svahov krásne výhľady na krajinu a more. Výborné turistické chodníky sú pozdĺž levadas, čo sú tradičné zavlažovacie kanály. Pri návšteve ostrova určite navštívte niektorú botanckú záhradu, ktorá vás určite ohromí sovjou krásou. Pre deti je tu niekoľko skvelých zábavných parkov.

KRÉTA

Kréta je ďalším teplým ostrovom Európy a leží výrazne bližšie k samotnému kontinetnu. Tento najväčší a najľudnatejší grécky ostrov má priemerné zimné teploty okolo 14°C ale oveľa chladnejšie noci. Podmienky sú ale stále ideálne na pešiu a cyklo turistiku po krásnej hornatej krajine Kréty. Sneh si na Kréte s najvyššou pravdepodobnosťou neužijete, aj keď extrémy počasia zasahujú aj tu. V roku 2004 tu mali vo februári ľahký snehový poprašok. V zimnej sezóne sú mnohé turistické atrakcie a vodné parky zatvorené. Ale stále máte príležitosť navštevovať pamiatky, múzeá a archeologické lokality. Ľudia, ktorí navštívili Krétu v zime tiež hovoria, že toto ročné obdobie je najlepšie na spoznávanie skutočného života bežných ľudí na ostrove.

CYPRUS

Cyprus ako krajina Stredozemného mora sa tiež teší teplému zimnému počasiu. Decembrové priemerné teploty sú pri pobreží okolo 14 až 16°C, vo vnútrozemí ostrova je o niečo chladnejšie. V zime sú typické občasné silné vetry a dažde, ktoré však nemávajú dlhé trvanie. Počas zimných dní si na Cypre môžete užiť približne 6 hodín príjemného slnečného svitu. K najteplejším oblastiam na Cypre patrí Larnaca, ktorá leží na jednom z najnižších výškových bodov krajiny, na juhu ostrova v chránenej zátoke. Len o niečo chladnejšie je v západnejšom Limassole. Zima na Cypre je najlepším obdobím na návštevu množstva historických pamiatok. Pestrá minulosť a prienik dvoch kultúr (Gréckej a Tureckej) na ostrove zanechali veľmi pôsobivú zmes pamätihodností. Krásna krajina ostrova je tiež ideálna na turistické výlety, alebo gurmánske cesty. Ak chcete vidieť z Cypru čo najviac, odporúčame okružné cesty po Cypre práve v zime, kedy je počasie príjemnejšie na cestovanie ako v letných horúčavách.

MALTA

Malta len pár kilometrov južnejšie od Sicílie sa môže popýšiť veľmi podobným zimným počasím ako Cyprus. Zimné teploty sa držia okolo priemeru 12°C a počas dňa si možno vychutnať 6 - 8 hodín slnečného svitu. Typické sú ale dvoj - troj dňové búrlivé výchrice alebo silné vetry. Aj na Malte sa prejavujú extrémne výkyvy počasia, v roku 1987 namerali najvyššiu zimnú teplotu takmer 25°C. Malta má krásnu krajinu. V zime sa zo suchej a drsnej letnej krajiny mení sviežu zelenú oázu s kvitnúcimi kvetmi. Na pobreží si môžete užiť prechádzky po plážach ale tiež krásne výhľady na skalné útesy. Vnútrozemie je iba mierne kopcovité, čo je výborné aj na cyklo výlety po terasovitej poľnohospodárskej krajine. Na celom ostrove je množstvo značených turistických trás. Výborným programom pre celú rodinu je návšteva Limestone Heritage Park & Gardnes na južnej časti ostrova. Ide o veľmi inovatívny park, ktorý prestavuje vápencové skaly, typické pre históriu ostrova. V parku si možno pozrieť aj minizoo a predvádzanie sochárskej práce.