Aktuality
Piloti sa tešia z nového satelitu, má ich lepšie varovať pred turbulenciami

Piloti sa tešia z nového satelitu, má ich lepšie varovať pred turbulenciami

23.11.2016

Ak patríte k tým, ktorí sa vyhýbajú lietaniu kvôli turbulenciám, svitá vám na lepšie časy.

Do dvoch týždňov by mali na obežnú dráhu umiestniť nový vyspelejší satelit, vďaka ktorému sa piloti dozvedia o búrkach, hurikánoch, mrakoch a nepriazni počasia skôr a naplánujú trasu tak, aby sa im vyhli.

Radosť z toho majú najmä letecké spoločnosti, možno ešte viac sa budú tešiť práve pasažieri. Lietadlá by sa totiž vďaka novej meteorologickej družici mali účinnejšie vyhýbať neobľúbeným turbulenciám. Informoval o tom britský portál BBC. Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) predstavil geostacionárny satelit GOES-R, ktorý je považovaný za najvyspelejšiu meteorologickú družicu začiatkom tohto týždňa. Steven Goodman, vedúci pracovník GOES-R, pre BBC povedal, že už aj predchádzajúce satelity sa snažili zachytiť búrky, ktoré prispievajú k tvorbe turbulencií, ale až nový satelit, by mal priniesť presnejšie informácie a v priebehu niekoľkých minút hneď aj posielať aktuálne zábery.

Satelit preskenuje oblohu 5-krát rýchlejšie ako tie predchádzajúce zariadenia a so 4-krát väčším rozlíšením. Správa o hurikánoch, tornádach, búrkach, lesných požiaroch, slnečnej erupcii by sa mala k pilotom dostať omnoho rýchlejšie. Satelit stál 1 miliardu dolárov a do prevádzky by ho mohli uniesť v priebehu jedného roka. Presnejšie informácie a obrázky by mohla leteckým spoločnostiam posielať už v polovici roka 2017.