Aktuality
Salalah je neobjavená destinácia v Ománe

Salalah je neobjavená destinácia v Ománe

24.11.2016

Biele pláže, vôňu kadidla, oázy aj vodopády. To všetko ponúka Salalah v Ománe.

Salalah je druhé najväčšie mesto v Ománe. Jeho spojenie so svetom od júna 2015 zlepšilo nové letovisko. Ak sem letíte v tomto čase z metropoly Maskat alebo z Abú Dhabí, prekvapí vás množstvo zelene v jeho okolí. Ste síce v púštnej krajine, ale od polovice júna až do septembra tu býva charíf. To je miestny názov pre monzún, ktorý prináša vlahu. V tom čase sa zazelená príroda, kvitnú oleandre, v inak suchých v údoliach tečú riečky a ožívajú vodopády. Zatiaľ čo inde v regióne panujú horúčavy, tu je príjemné počasie. Mnoho ľudí z Arabského poloostrova si sem preto chodieva odpočinúť.

HLAVNÉ MESTO PARFUMOV V ARÁBII

Salalah zažíval najväčšiu slávu v 12. storočí, keď bolo centrom obchodu s kadidlom, zlatom a arabskými koňmi. Kadidlo sa vyrába dodnes zo živice kadidlovníkov (Boswellia serrata) a v meste má aj vlastné múzeum. Existuje niekoľko druhov kadidla, ktoré sa podľa kvality líšia farbou a aj cenou. Centrom obchodu je trhovisko Al-Husn Souq, kde sa tiež predáva myrha a množstvo rôznych miestnych parfumov. Salalah preto volajú aj "hlavné mesto parfumov v Arábii."

RODNÉ MESTO SULTÁNA

Salalah je rodné mesto súčasného ománskeho sultána Kábúsa bin Saida. Palác Al Husn dnes používa ako svoj letný príbytok, oficiálne sídlo má v hlavnom meste Ománu Maskat. Od roku 2009 v Salalahu stojí Mešita sultána Kábusa. Nemoslimovia ju môžu navštíviť každý deň okrem piatku od 8:00 do 11:00. Každý návštevník sa musí pred vstupom vyzuť a ženy musia mať vhodné oblečenie a zakryté vlasy. Zaujímavým miestom je Imranova hrobka, "Nabi Imran". Sarkofág tohoto svätého muža mesria asi 30 metrov, pretože presné miesto jeho hrobu sa nezachovalo. Dnes je to pre moslimov pútnicke miesto. V kopcoch nad mestom je podľa tradície pochovaný Jób. Starozákonného proroka uctievajú aj moslimovia a preto je jeho hroba "Nabi Ayoub" posvätné miesto. Ženy môžu do hrobky vstúpiť len s pokrývkou hlavy a každý návštevník sa musí pred vstupom vyzuť.

PRÍRODNÉ PARKY S VODOPÁDMI

Wadi Darbat je prírodný park. Turistom ponúka vodopády, bohatú prírodu, rokliny, jaskyne a divo žijúce zvieratá. Mnoho jaskýň v minulosti používali pastieri ako úkryt a na ich stenách sa zachovali farebné obrazy zvierat. Prírodnou rezerváciou je aj Wadi Dawkah, kde rastie asi 5 tisíc stromov kadidlovníka. Zaradili ju aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO.