Aktuality
Malebná slovenská dedinka vyzerá ako z rozprávky.

Malebná slovenská dedinka vyzerá ako z rozprávky.

27.12.2016

Dedinka na juhu Slovenska víta svojich návštevníkov netradičným spôsobom. Majú tam drevených hrdinov z príbehov od Pavla Dobšinského. Pozrite sa, ako vyzerajú. Malebná dedinka na juhu Slovenska víta svojich návštevníkov hneď pri vstupe originálnymi drevenými sochami. Obec Drienčany, ktorá sa nachádza v okrese Rimavská Sobota, vďaka nim vyzerá naozaj rozprávkovo.

 

Na pamiatku známeho rozprávkara

Drevené sochy pripomínajú ľuďom známeho slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského, ktorý v tejto obci pôsobil 24 rokov. Spisovateľ, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti do Drienčan prišiel v roku 1861 a ako evanjelický farár tu pôsobil 24 rokov až do svojej smrti v roku 1885, uviedla TASR. Keďže je s obcou takto spätý, nechali si tu vyrobiť postavy z dreva, ktoré sú inšpirovaného jeho dielami. Tie môžete v obci "stretnúť" na viacerých miestach.

Hrdinovia slovenských rozprávok

 

Hneď pri vstupe do obce vás privíta socha princeznej Milice, v centre dedinky sa zase nachádza netradičná autobusová zastávka, ktorú podopiera svojím hrbom socha rozprávkovej ježibaby. Súčasťou zastávky je aj murovaná piecka a na komíne "sedí" socha mačky. V obci sa však nachádza aj viacero ďalších rozprávkových hrdinov z Dobšinského príbehov. Napríklad súčasťou raritných slnečných hodín s priemerom 7 metrov, ktoré sa v obci nachádzajú, je niekoľko drevených sôch, ktoré sú rozmiestnené po ich obvode. Medzi nimi nechýbajú ani Janko a Marienka, princezná, Janko Hraško, Černokňažník či Maruška a trpaslík. Takto domáci lákajú turistov zo Slovenska aj zo zahraničia, pre ktorých sú rozprávkové postavičky obľúbenou atrakciou.

Drevené sochy vznikli už pred rokmi a zaslúžil sa o to rezbár Dušan Šarkan z Vrboviec. Zásluhy na výstavbe sôch má aj bývalá starostka Mária Koniarová. Za jej čias sa rozbehli prvé projekty súvisiace s Pavlom Dobšinským a jeho rozprávkami. "Stále som si myslela, že naša obec by mala byť rozprávková, že by nás to najviac vystihovalo. Zároveň by sa rozvíjal cestovný ruch, prišlo by k nám viac turistov, a tak by vzrástla miestna ekonomika," vysvetlila pôvodný zámer Koniarová, uviedla TASR.