Aktuality
Fascinujúce znovuzrodenie: Nagasaki je nádherný prístav so silným príbehom

Fascinujúce znovuzrodenie: Nagasaki je nádherný prístav so silným príbehom

2.1.2017

Európania si mohli japonské zlato a technické novinky dlhú dobu voziť predovšetkým z Nagasaki. Mesto bolo centrom obchodu s Európou. Po roku 1945 to vyzeralo, že svoj význam stratí. Jeho obyvatelia sa však vzopreli osudu a dnes žijú v nádhernom meste s významným prístavom pre tie najväčšie zaoceánske lode.

Tie najpôsobivejšie miesta Nagasaki ležia od seba veľmi blízko, každý si ich teda môže prejsť a objaviť počas jediného dňa. I preto patria k zastávkam obrovských zaoceánskych lodí s obchodnými centrami, fitnescentrami, kinosálami a bazénmi.

Fascinujúce osudy obyčajných ľudí predstavuje múzeum atómovej bomby

S japonským veľkomestom Nagasaki si svet spája predovšetkým 9. september 1945, kedy na mesto dopadla atómová bomba „Tučný muž“, ako sa jej podľa tvaru hovorilo (v porovnaní s hirošimským „malým chlapcom“ bola dlhšia, dvakrát širšia a o 200 kilogramov ťažšia). Múzeum, ktoré o tejto dobe vypovedá, návštevníkov priamo „chytá za srdce“. Presne tak sa na cestovateľskom webe TripAdvisor vyjadrujú tí, ktorí doň vstúpili. Pocity, ktoré medzi stenami múzea návštevníci majú, sú ohromne silné. Príbehy ľudí, ktorí v meste žili, alebo hodiny, ktoré sa zastavili v osudnom momente, pôsobia na každého. Exponáty však predstavujú i niečo pozitívne. Ukazujú, ako sa pomerne rýchle podarilo z Nagasaki urobiť opäť prosperujúce mesto. Vstrebať zážitky z tejto expozície chodia ľudia do vedľajšieho Mierového parku.

Prominentná adresa v luxusných záhradách

Mierový park je oázou pokoja susediacou s Múzeom atómovej bomby. Stojí v ňom monumentálna Socha mieru, najznámejší symbol polmiliónového mesta. Jej ľavá ruka s otvorenou dlaňou symbolizuje mier, pravá, ukazujúca smerom k nebu, upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré môže prísť, ak nebudeme ctiť mier. Ani nie šesť kilometrov na juh od Mierového parku je Glover Dori – úžasná záhrada priamo pri morskom brehu, uprostred ktorej mali v minulosti svoje luxusné rezidencie dobre situovaní ľudia nejaponského pôvodu.

Vedľa Glover Dori zdobí Nagasaki i ďalšie miesto, ktoré zvelebili cudzinci – prekrásny ostrovček Dedžima. Obchodnú stanicu tu mala holandská Východoindická spoločnosť. Vyše 200 rokov bolo Nagasaki jediným miestom, na ktorom mali Európania povolené obchodovať s Japonskom. Aby sa miestni uchránili pred vplyvom cudzincov, mali zakázané na Dedžimu vstupovať. Teda až na obchodníkov, žobravých mníchov a gejše. História Nagasaki je fascinujúca a máme šťastie, že sa miesta ako Glover Dori podarilo zachovať.

Všetky krásy Nagasaki na jednom mieste

Pretože najobľúbenejšie miesta Nagasaki sú od seba veľmi blízko, z vrcholku hory Inasa (Inasayama) ich uvidíte všetky. Je z nej úchvatný výhľad na zátoku zarezávajúcu sa až do centra mesta i na múzeum a Mierový park. Výšku hory v češtine však Japoncov asi nenaučíte, pretože meria 333 metrov.