Aktuality
Ako terorizmus zmenil turistickú mapu sveta za rok 2016

Ako terorizmus zmenil turistickú mapu sveta za rok 2016

3.1.2017

Svet sa v roku 2016 veľmi bál, na mnohých miestach a často aj krvácal. Pozrite si, ako terorizmus zmenil turistickú mapu sveta. Dôvodov na obavy bolo viac než dosť. Aj opodstatnených. Rok 2016 nás začal upozorňovať na to, že to, čo vo svete už dávno nie je samozrejmosťou, už čoskoro nebude samozrejmosťou ani pre Európu. Bezpečnosť. Keď teroristi ešte v roku 2015 zaútočili v najnavštevovanejšej krajine sveta – Francúzsku (január 2015 útok na redakciu magazínu Charlie Hebdo a 13. novembra na klub Bataclan v Paríži), nik si ešte nepripúšťal, že teroristická hrozba začne tak zásadne ovplyvňovať či budeme dovolenkovať a ak áno, kde to bude. Strach, ktorý sa začal okamžite šíriť, zamrazil cestovný ruch nielen tam. Prečítajte si, ktoré udalosti v roku 2016 osudovo ovplyvnili vývoj cestovného ruchu vo svete.

1. Pád dovolenkového raja v Turecku

Staršie štatistiky z roku 2014 napovedali Turecku v nasledujúcom roku sľubný vývoj. Za posledných 15 rokov sa počet návštevníkov totiž vyšplhal na 4-násobne vyššie číslo. Potom prišiel rok 2015, nepokoje a teroristické útoky, ktoré Turecko zrazili na kolená. Bombové útoky otriasali tureckým Istanbulom takmer každý mesiac v minulom roku.nNajväčšie útoky prišli koncom júna, kedy traja teroristi zaútočili na najrušnejšie turecké letisko v Istanbule Ataturk (45 obetí a 239 zranených). V noci z 15. na 16. júli to bol zase pokus o štátny prevrat, ktorý si vyžiadal viac ako 200 mŕtvych a 1400 zranených. (Dnes už vieme, že posledný útok sa v Turecku odohral len pred pár dňami, počas silvestrovských osláv v istanbulskom podniku Reina, ktorý si vyžiadal 39 obetí a najmenej 69 zranených.) Mnohí verní dovolenkári menili osvedčenú dovolenkovú destináciu za inú, bezpečnejšiu. Turecko sa teda zaradilo k Tunisku a Egyptu, do ktorých sa turisti pre teroristickú hrozbu vlani vyberali len sporadicky. Reputáciu si Turecko nenapravilo ani vládnymi výzvami, že pokus o štátny prevrat bol potlačený a nepokoje sú mimo hlavných turistických destinácií. Nepomohli ani výrazné zľavy z dovolenkových pobytov. Z najnavštevovanejšej dovolenkovej destinácie, ktorú miloval celý svet, sa Turecko stalo najväčším dovolenkovým prepadákom roku 2016. Zaujímavosťou je, že napríklad Černobyľ, kde pred 30 rokmi došlo k najhoršej jadrovej katastrofe na svete, sa stále teší neutíchajúcemu turizmu.

2. Útoky v Európe

Neskôr udreli teroristi bližšie, k Európe. 22. marca 2016 zaútočili na letisko Zavantem v Bruseli a stanicu metra Maelbeck. Útok si vyžiadal 34 obetí a takmer 340 zranených. Za útokom stála tá istá teroristická skupina, ktorá bola zodpovedná aj za novembrový útok v Paríži v roku 2015, pri ktorom zahynulo 130 ľudí. V noci 14. júla teroristi zaútočili vo Francúzsku opäť. Tentokrát to bolo v pobrežnom meste Nice, kde terorista v kamióne narazil do davu a usmrtil tak 85 ľudí a 54 zranil. Aby to nebolo málo, nasledovala séria teroristických útokov po celom svete.  Terčom len nedávneho útoku sa stali vianočné trhy v Berlíne. Atentátnik z Tuniska ukradol poľský kamión aj s vodičom (ktorého pred útokom zabil) a 19. decembra s ním vrazil do davu ľudí. Pri útoku zahynulo 12 ľudí a okolo 50 sa zranilo.

3. Svetové „faux pax“ na Slovensku

Zatiaľ čo celý svet súcitil s Tureckom, u nás si súkromný ubytovateľ pod bratislavským hradom zabezpečil takú reklamu, ktorú by si snáď ani nemohol dovoliť. Penzión Stella Apartments odmietol ubytovať troch tureckých študentov. „Z bezpečnostných dôvodov neposkytujeme ubytovanie občanom Turecka alebo iných arabských krajín. Neakceptujeme rezerváciu. Prepáčte!“, poslal odpoveď študentom bratislavský ubytovateľ, ktorého si našli cez rezervačný portál. Portál sa študentom ospravedlnil a ako odškodné im ponúkol náhradné ubytovanie. Ubytovateľa, ktorý sa zachoval diskriminačne, vylúčil zo svojej databázy.

4. Referendum vo Veľkej Británii a brexit

Veľká Británia bola známa euroskepticizmom vďaka ktorému nikdy neprijala euro ako svoju menu. To, že sa Briti 23. júna vyjadria v referende za odchod (až 52 % hlasov v referende bolo za) ich krajiny z Európskej únie, čakal málokto. Oficiálne má Veľká Británia začať s výstupom v marci 2017 a s dokončením procesu ráta do marca 2019. Ako môže brexit ovplyvniť cestovanie a turizmus sme písali v tomto článku. Jediné pozitívum, ktoré brexit priniesol, bola snáď akcia nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. V októbri a novembri mohli aj Slováci vďaka nej letieť z bratislavského letiska do Atén, Berlína, Birminghamu, Bruselu, Londýna-Luton, Londýna-Stansted, Manchesteru, Milána-Bergamo, Nišu a do Ríma za historicky nízke ceny.

5. Kráľovská sezóna pre Chorvátsko 

Kým Tunisko, Egypt, Turecko sa stalo dovolenkovými destináciami duchov, Chorvátsko ožilo tak ako ešte nikdy. V roku 2016 do krajiny pri Jadrane prišlo 16,3 milióna turistov. Minister turistického ruchu Gari Cappelli vyčíslil tohtoročné príjmy z turizmu na 9,5 miliardy eur a počet prenocovaní medziročne vzrástol o 11 miliónov na 91,3 milióna. Takmer nepozorovane vláda v Záhrebe rozhodovala v minulom roku aj o projekte, v rámci ktorého mali povoliť ťažbu ropy a zemného plynu z Jadranu. Napokon sa však rozhodli projekt zatiaľ nerealizovať. Na odľahčenie pridávam aj zopár komických nariadení, ktorými sa turisti vlani riadili. V Chorvátsku zaviedli pred letnou sezónou pokuty za korzovanie po historickej časti mesta v plavkách. Pokuty však ešte nestihli začať vyberať. V Taliansku zase všetečným turistom naparili pokutu za obsadzovanie miesta na pláži deň vopred.

6. Krajiny, ktoré ťažili z teroristických útokov

Pre utečeneckú krízu, ktorá zmenila chute Slovákov, sa mnohí rozhodli upustiť aj od dovolenky v Grécku. Cestovky vylúčili z ponuky ostrovy, ktoré sú v blízkosti migračnej trasy (Lesbos, Kos). Turizmus v Grécku sa však nezastavil, možno aj vďaka nižším cenám. Väčšiemu záujmu sa tešili Atény, ale aj Kréta, Korfu, Zakynthos a Rhodos. Medzičasom však turisti upriamili pozornosť na nové destinácie. Španielsko, ktoré sa za posledné obdobie nestalo terčom žiadneho teroristického útoku ani iných nepokojov (naposledy pred 12 rokmi) a tiež Portugalsko. K najžiadanejšími destináciam v Európe sa zaradila aj talianska Sicília, Sardínia či Ischia a francúzsky ostrov Korzika, ktorý sa stal skokanom letnej sezóny.

7. Slovensko vo svetovom meradle

Slovenské turistické rezorty, lyžiarske strediská, letecké spoločnosti a destinácie sa do svetových rebríčkov dostávajú len sporadicky. Keď už, tak to ale stojí za to. Najčastejšie nám chvália Tatry. Naše najväčšie lyžiarske stredisko Jasná sa dostalo do výberu najlepších lyžiarskych rezortov východnej Európy, ktorý zverejnil portál The Telegraph. The Guardian zase odporúča turistiku vo Vysokých Tatrách. Významnou udalosťou bolo však aj otvorenie Rokliny Kyseľ v Slovenskom raji, ktorá bola turistom neprístupná dlhých 40 rokov. O rastúcej popularite Slovenska, ako dovolenkovej destinácie, svedčí aj rastúci záujem Česka. Tí Slovensko vymenili za osvedčené Chorvátsko. V minulom roku sme písali aj o viacerých výnimočných počinoch Slovákov, ktorí sa zviditeľnili aj vo svete. Písali sme o troch slovenských horolezcoch, ktorí vyliezli na horu v Čile novou najťažšou cestou. Do našich kín prišiel (po svetovej premiére, ktorá bola pred 5 rokmi) dokument Zmenil tvár Šanghaja o holywoodskom príbehu slovenského architekta Ladislava Hudeca, ktorý v Šanghaji odštartoval éru mrakodrapov. O tom ako film vznikal a čo priniesol nám porozprával režisér dokumentu Ladislav Kaboš. Svetovú pozornosť si zaslúžil aj dokument Sloboda pod nákladom o fenoméne Vysokých Tatier - tatranských nosičoch. V Bulharsku na festivale Bansko Film Fest 2016 získal prestížne ocenenie. O niečo menej sa môžeme popýšiť zaradením leteckej spoločnosti SmartWings, s ktorou lietajú aj Slováci, medzi 20 najhorších leteckých spoločností na svete.