Aktuality
Päť najúžasnejších miest USA, ktoré musíte vidieť.

Päť najúžasnejších miest USA, ktoré musíte vidieť.

14.1.2017

Obrovská arizonská "podkova" a ďalšie lahôdky...

Spojené štáty sú rozsiahle a nabité rozprávkovo nádhernými miestami, ktoré len čakajú, kým ich objavíte. Čarovné krajiny ako vystrihnuté z iných svetov sa pohrávajú snáď so všetkými živlami a to spôsobom, ktorý ľahko prekonáva i tie najsmelšie produkty fantázie. Pozrite sa na 5 najúžasnejších miest, ktoré nesmiete pri ceste po USA minúť.

Nespútaná voda a výnimočne krásne vymleté a tesané prírodné útvary, to by sa dalo pozorovať stále a bez prestávky. Na niektorých miestach je však výhľad ešte omnoho krajší, než by sa mohlo zdať.

Niagarské vodopády - pýcha na hranici s Kanadou

Jedným z absolútnych cestovateľských evergreenov v USA sú bezpochyby Niagarské vodopády. Tie patria medzi najmohutnejšie vodopády sveta, najkrajšie vyhladky v celých Spojených štátoch a tiež tvoria úchvatnú prírodnú hranicu medzi USA a Kanadou. Ide o tri susediace vodopády na rieke Niagara vytekajúce z Eritrejského jazera. Jeden vodopád - Horseshoe Falls - sa nachádza na kanadskom území, dva ďalšie - American Falls a Bridal Veil Falls - sú súčasťou Spojených štátov. Najväčší z vodopádov je prvý spomínaný Horseshoe Falls a padá z výšky 52 metrov. Obvykle cezeň prechádza 90 % pretekajúcej vody. Ak sa nebudete chcieť uspokojiť s výhľadom na vodopády zhora, môžete sa vydať i na plavbu loďou Maid of the Mist priamo k nim. V kanadskej časti zase zvedavým turistom slúži tunel, pôvodne súčasť hydroelektrárne, na ktorej stavbe sa podiaľal i Nikola Tesla. Jeho sochu možno na americkej strane vodopádov vidieť, celkom iste vás však neohúri tak ako masy padajúcej vody a pestrofarebná dúha pri nich.

Gran Canyon - súčasť jedného z najstarších národných parkov

Najdlhší kaňon na svete - Grand Canyon - vábi turistov do arizonského národného parku Grand Canyon už dlhé roky. Samotný park je totiž jedným z najstarších v Spojených štátoch. Tok rieky Colorado ho medoloval milióny rokov. Dnes je 446 kilometrov dlhý a široký od 500 metrov do 29 kilometrov. Jeho najväčšia hĺbka dosahuje 1 600 metrov. Ochranu kaňonu a jeho blízkeho okolia sa snažil zabezpečiť i prezident Theodor Roosevelt.

O veľkom kaňone svet vie od 16. storočia

Už dávno pred 16. storočím obývali pôvodní americkí obyvatelia oblasť Grand Canyonu, ale prvá zmienka, ktorú svet berie vážne, pochádza z roku 1540 od Gracía Lópeza de Cárdenas. V 2. polovici 19. storočia sa tu uskutočnil prvý vedecký výskum, a to pod vedením uznávaného geológa J. W. Powella.

V oblasti kaňonu je veľké množstvo značených ciest, po ktorých si môžete urobiť príjemné rekreačné prechádzky alebo si na nich dať poriadne do tela. Tou najobľúbenejšou trasou je Bright Angel Trail.

Fly Geyser - krása, ktorá vznikla omylom

Za dych berúcou činnosťou gejzírov sa rozhodne nemusíte vydávať len na Island. Pokiaľ vytrysknutia organizované výlučne prírodou milujete, toto miesto v severozápadnej časti Nevady by vás iste očarilo, keby... Na rozdiel od iných gejzírov tú človek nemusí na nič čakať - gejzír totiť tryská nepretržite.

Nielen vytrysknutia, ale i samotný vzhľad gejzíru je príťažlivý. Tvoria ho totiž tri absolútne úchvatné vrcholky. Tie sú okrem iného i nádherne farebné, a to vďaka prítomnosti termofilných rias. V okolí gejzíru sa pochopiteľne nachádzajú jazierka s horúcou vodou, k ich obdivuhodnosti prispieva i to, že sú kaskádovité.

Táto krása nevznikla sama od seba, ale pri poškodení geotermálnej studne, ktorú tu po prvýkrát robotníci vŕtali v roku 1919. V 60. rokoch si potom voda našla trhliny a studňa explodovala. Od tej doby gejzír nepretržite chrlí vodu.

Gejzír sa teraz nachádza na súkromnom pozemku Fly Ranche a nie je prístupný verejnosti.

Horseshoe Bend - jediná podkova, na ktorú sa vydržíte dlho dívať

Hoeseshoe Bend alebo Podkova ponúka božský pohľad na vodu a krajinu, ktorú vymodelovala. Tento oblúk rieky Colorado sa nachádza pri mestečku Page, ktoré turisti poznajú hlavne preto, že je to z neho blízko ku Grand Canyonu. Rieka tu vyčarovala nádheru, ktorá si rýchlo získala srdcia turistov a ktorú ste určite videli aspoň na internete, keď nie naživo.

Taký nádherný kaňon tu však nebol vždy. V minulosti sa tu týčili majestátne pieskovcové hory, ktoré si postupom času rieka Colorado vzala pekne na paškál. Preto v tomto mieste obdivujeme meander v tvare podkovy.

Cesta k nemu je jednoduchá - zahŕňa asi kilometer dlhú prechádzku od Route 89 a trochu toho šplhania na útesy nad riekou. Z výšky asi 300 metrov sa vám naskytne pohľad, na ktorý v živote nezabudnete. Príjemné je i to, že sa tu neplatí žiadne vstupné, pretože Horseshoe Bend nepatrí k žiadnemu parku.

Bryce Canyon - kraj prečudesných farebných pieskovcových formácií

Utah zas láka na krásne a obdivuhodné pieskovcové a vápencové tvary najrôznejších veľkostí a farieb. Národný park Brace Canyon a jeho skalné veže (nazývané hoodoo) sú prehliadkou toho, čo príroda dokáže a aká kreatívna je ochotná byť.

Skalné formácie sa tu začali vytvárať už asi pred 110 miliónmi rokov a dlho sa tu nachádzala rieka. Na jej dne vznikali sedimenty, ktoré voda modelovala podľa toho, ako jej pribúdalo alebo ubúdalo. Farebnosť hoodoos zas závisí od množstva rôznych minerálov, ktoré obsahovali toky, ktoré ich modelovali. Tie dočervena sfarebné má napríklad na svedomí železo.

Krajinu príroda modeluje dodnes - predovšetkým vodou a mrazom, dážď a sneh totiž preniká do pórov útvarov, mráz ich potom rozťahuje a následkom toho dochádza k erózii horniny. Skaly sa rozostupujú, niektoré odpadávajú. Tvary sa tak stále menia.

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk