Aktuality
Od tancujúcej polárnej žiary až po žlté domy. Nórsko je mimoriadne fotogenické

Od tancujúcej polárnej žiary až po žlté domy. Nórsko je mimoriadne fotogenické

17.1.2017

Vybrať sa na sever zemegule len kvôli polárnej žiare je vždy risk. Ale risk je zisk.

Polárna žiara je veľký huncút. Zjaví sa kedy chce a na koľko chce. Hovorí sa, že polárna žiara sa deje v skutočnosti neustále, lenže ju nemôžeme vidiež kvôli zlému počasiu, mrakom a zatiahnutej oblohe. Keď sa zjaví, tancuje si na oblohe. Chvíľu je rovná, potom sa zvlní či stočí do slimáka, zase sa narovná a prepláva o niečo ďalej.

Čo zvýši šancu vidieť polárnu žiaru?

Musí byť jasná obloha. Čím jasnejšia, tým väčšia šanca, že niečo uvidíte. Ak je hmla, husté sneženie či dážď, šanca uvidieť polárnu žiaru je takmer nulová.

Polárna žiara je častejšia, keď je teplota pod bodom mrazu.

Ideálne je sledovať polárnu žiaru mimo svetiel mesta, napríklad niekde v lese.

Íst čo najsevernejšie za polárny kruh.

Miestne cestovné kancelárie organizujú výlety - plavby loďou, v rámci ktorých vás zoberú na miesta. kde máte väčšiu šancu vidieť polárnu žiaru. Pokiaľ ste ale fotograf a chcete kvalitné fotky, na výlet loďou zabudnite. Pre kvalitné fotky potrebujete pevnú pôdu pod nohami a pevný statív pod fotoaparátom.

Čo je to polárna žiara?

Polárna žiara sa vyskytuje tak pri severnom (aurora borealis), ako aj pri južnom póle (aurora australis). Ako vzniká? Začína to pri elektricky nabitých časticiach Slnka - iónoch - nazývaných slnečný vietor. Keď sa slnečný vietor priblíži k Zemi, stretne sa s jej magnetickým polom.

Väčšina slnečného vetra je blokovaná magnetosférou, ale niektoré ióny sú zachytené v ionosfére, v kruhovitej oblasti okolo geomagnetických polí Zeme. V ionosfére sa ióny solárneho vetra zrážajú s atmosférickými plynmi a výsledkom uvoľnenej energie je farebná žiara okolo zemských pólov. V minulosti však ľudia verili, že polárna žiara sú putujúce duše mŕtvych bojovníkov.

Kde vidieť polárnu žiaru?

Vidieť ju možno v zásade za polárnym kruhom resp. v jeho blízkosti v závislosti od intenzity žiary a viditeľnosti.

Boli aj prípady, keď videli polárnu žiaru aj v oveľa nižších zemepisných šírkach. Najčastejšie sa chodí za polárnou žiarou na sever Švédska v oblasti mesta Kiruna, na sever Fínska v oblasti Laponska, na Island, do Nórska v oblasti arktického mesta Tromso a súostrovia Lofoty, ale aj na Špicbergy či do Kanady.

Minulý rok však bolo krásnu polárnu žiaru vidieť dokonca aj v Škótsku a v Írsku. Nezabúdajte však, že je to nevyspytateľné. Aj z toho najsevernejšieho miesta môžete odísť s dlhým nosom, ak bude zlé počasie.

Arktické mesto Tromso

Jedna vec je, ako mesto pôsobí na krátkodobého návštevníka, druhá vec je, či by ste tam vedeli žiť dlhodobo.

Tromso leží ďaleko za polárnym kruhom. Najväčším mestom za polárnym kruhom na celom svete je síce Murmansk, ale o Tromso sa často hovorí, že je to najsevernejšie mesto s obyvateľstvom nad 50 tisíc.

Môže sa pochváliť obdivuhodnou Arktickou katedrálou, usporiadanou architektúrou a rozkošným centrom. Obdivovať môžete okná bez záclon a závesov so svietiacimi hviezdami a sviečkami v oknách. Všade sneh a fujavica a svetlo tak 3-4 hodiny denne. V lete je to však presne naopak. Vtedy si užijete dlhé dni, keď slnko tamker vôbec nezapadá.

Severné Nórsko je mimoriadne fotogenické

Nádherné fotogenické fjordy, hotová fantázia. Zasnežené hory odzrkadľujúce sa v priezračnej vode. Ružovo-oranžový východ slnka. Vysvietené kostolíky a vianočná nálada na vás zaútočí zo svetielkujúcich domov. Je to jeden z najkrajších kútov Nórska tak v zime, ako aj v lete.

Ako znížiť náklady v Nórsku?

- prenajmite si auo v dostatočnom predstihu, ideálne je spraviť online rezerváciu aspoň 3 týždne pred vycestovaním

- nakupujte v potravinách namiesto stravovania sa v reštauráciách, večera v reštaurácii vás vyjde okolo 4 €/osoba, zatiaľ čo potraviny sú len o čosi drahšie od Slovenska

- na ubytovaní ušetríte napríklad tak, že namiesto hotelov využijete službu Airbnb, na jednej noci tak ušetríte v priemere 10 až 20 €.

 

 

 

zdroj: cestovanie.aktuality.sk