Aktuality
Prinášame vám 10 rád, ako stráviť pokojnú dovolenku

Prinášame vám 10 rád, ako stráviť pokojnú dovolenku

18.1.2017

Či sa chystáte na zimnú lyžovačku alebo niekde pod horúce slnko, je dôležité myslieť na to, aby sa z plánovaného oddychu nestala nočná mora. Určite sa preto poistite. Stojí to málo a v prípade núdze poistenie mnohé zachráni. K vašim zaslúženým 10 dobrých rád, ktoré zostavila analytička OVB Allfinanz Slovensko Viera Mamojková.

1. Ak cestujete pravidelne do zahraničia, oplatí sa  celoročné poistenie. Pozor však na to, čo pokrýva

Ak počas roka strávita s celou rodinou aspoň dva týždne na cestách (zimná a letná dovolenka), oplatí sa zvážiť tzv. celoročné poistenie. Ušetríte čas s vybavovaním poistky pred každou cestou a nemôže sa stať, že na ňu úplne zabudnete. Neodporúčam však kupovať poistku na webe, lepšie je vyskladať si ju so svojím finančným sprostredkovateľom tak, aby vám najlepšie sedela. Napríklad, ak chodíte lyžovať, mala by obsahovať poistenie zodpovednosti aj poistenie na hory.

2. Nenechajte si poistenie na poslednú chvíľu

čo by mala obsahovať poistka na lyžovačku v zahraničí

- poistenie liečebných nákladov

- poistenie nákladov na záchrannú činnosť v zahraničí

- poistenie zodpovednosti

Platiť sa dnes dá cez mobil aj v aute cestou na lyžovačku. Avšak narýchlo uzavretá poistka vás nemusí dostatočne ochrániť alebo zaplatíte zbytočne veľa. Poistné balíky na webe buď obsahujú poistenie liečebných nákladov alebo navyše aj poistenia, ktoré nechcete (napr. poistenie storna zájazdu, ak na dovolenku odchádzate už o pár dní, alebo úrazové poistenie, ak už ho máte uzavreté v inom produkte). Ideálne je stretnúť sa s finančným sprostredkovateľom niekoľko dní pred odchodom a v pokoji si pripraviť najvýhodnejšie poistenie, ktoré vás reálne chráni. A ak cestujete ako skupina, poistite sa spolu. Platí, že čím viac ľudí na poistke, tým nižšia cena na osobu.

3. Pozor na poistenie k platobnej karte

Tieto poistky majú svoje obmedzenia, napríklad pri poistení rodiny je bežná podmienka, aby cestovala spolu. Alebo neobsahujú poistenie na hory. Pred cestou sa uistíte, pre ktoré situácie vás poistenie skutočne chráni a dopoistite sa.

4. Aj pri lyžovačke na Slovensku potrebujete poistenie

Zásah Horskej záchrannej služby je platený, kartička poistenca vám nepom§že. Lepšie ako platiť až 4 500 € za záchranu vrtuľníkom, je kúpiť si poistenie na hory (základný balík stojí od 50 centov na deň)

5. Využívajte aplikácie

Ak pri cestovaní radi objavujete málo poznaní, vyplňte formulár na webe ministerstva zahraničia. Zaberie to iba chvíľku a v prípade potreby vás záchranári ľahšie nájdu. Na cestách vás ochránia aj ďalšie aplikácie. Napríklad v januári minulého roka rezort diplomacie spustil tzv. Núdzovú SMS. Ak vo vašej oblasti hrozí život ohrozujúca udalosť, ministerstvo pripraví upozornenie a operátor vám ho doručí na mobil. Pri zahraničných cestách sa treba vždy uistiť, že máte roaming, slovenskú SIM kartu a zapnutý mobilný telefón. Užitočnou je aj mobilná aplikácia Svetobežka, ktorá obsahuje praktické informácie pre vycestovaných občanov a spolu s uvítacou SMS určite zvýši váš pocit bezpečia.

6. Zoberte si so sebou karty aj hotovosť

Nie všade narazíte na bankomat, malú hotovosť majte vždy pri sebe. Overte si v banke, či máte so svojou kartou nárok na bezplatné výbery z bankomatov po celom svete. Niekedy stačí túto službu iba bezplatne aktivovať. Predídete tak sklamaniu z vysokých poplatkov po návrate z dovolenky.

7. Peniaze si uložte na viaceré miesta

Vreckoví zlodeji sú veľmi zruční pri krádeží peňaženiek z dámskych kabeliek či zadných vreciek nohavíc. Pre istotu nenoste nikdy všetky peniaze na jednom mieste, ideálne, ak si časť z nich vždy necháte v hotelovom sejfe.

8. Cestujte s fotokópiami cestovných dokladov

Jednu fotokópiu nechajte doma, ďalšiu si uložte do batožiny na iné miesto než originál dokladov.

9. Pozor na aktivitu na dovolenke

Je dôležité vybrať si poistenie podľa druhu aktivity. Základný typ stačí, ak robíte turistiku v horách len po značkovaných chodníkoch, jazdu na boboch, sánkovanie, zjazdové a bežecké lyžovanie a snowbording na vyznačených tratiach. Vyšší balík zvyčajne potrebujete, ak napríklad skúšate na mori wakebording či surfing, respektíve ak lyžujete / snowbordujete mimo vyznačených tratí.

10. Pomoc od odborníka

Každopádne sa pred cestou spojte so svojím finančným sprostredkovateľom. Pomôže vám nastaviť si poistenie tak, aby vás na plánovanej ceste čo najlepšie chránilo.

 

 

 

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk