Aktuality
Drážďany majú novú dominantu

Drážďany majú novú dominantu

10.2.2017

Umelec narodený v Sýrii začal vztyčovať na výšku tri autobusy na námestí vo východonemeckých Drážďanoch, aby tak pripomenul utrpenie civilistov v sýrskom meste Aleppo.

Umelecká inštalácia Sýrčana Manáfa Halbúního s názvom "Monument" (Pamätník) napodobňuje zátarasu vytvorenú z autobusov, ktorú umiestnili na ulici v Aleppe na ochranu obyvateľov pred paľbou ostreľovačov.

Dielo umelca dnes vztyčovali pred drážďanským kostolom Frauenkirche (Kostolom Matky Božej) s podporou mesta a miestnych podnikateľov, ale krajne pravicové organizácie to skritizovali.

Halbúní povedal pre tlačovú agentúru AP, že ho ohromilo úsilie, ktoré museli ľudia vynaložiť, aby v Aleppe prežili. Mesto totiž dlhé roky sužovali kruté boje medzi vládnymi vojakmi a povstaleckými silami.

Kostol Frauenkirche sa zároveň stal symbolom zvonuzrodenia Drážďan, ktoré boli počas druhej svetovej vojny zničené.

"Chcel som ľuďom ukázať, že obnova je možná," dodal 32-ročný Halbúní.

Inštalácia bude pripravená k mohutnému podstavcu, aby autobusy postavené na zadnú časť karosérie našťastnou náhodou nespadli.

Umelecké dielo už kritizovali ultrapravicoví extrémisti, ktorých hnevá, žeinštalácia zostane na mieste aj nasledujúci pondelok, teda v deň, keď si Drážďany pripomínajú približne 25 000 zabitých pri leteckom bombardovaní mesta spojencami počas noci z 13. na 14. februára 1945.

Krajne pravicové skupiny sa opakovane snažili využiť túto pamätnú udalosť na spropagovanie svojho revizionistického pohľadu na dejiny, ktorý vykresľuje Nemcov v druhej svetovej vojne ako obete.

Polícia v sobotu 4. februára oznámila, že vyšetruje internetové hrozby krajne pravicových extrémistov proti starostovi Drážďan Dirkovi Hilbertovi.

Nemecké média informovali, že vyhrážky zverejnili na sociálnych sieťach podporovali nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko a aktivisti zo skupiny Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu, ktorí posledné dva roky pravidelne každý týždeň organizujú protesty v Drážďanoch.

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk