Aktuality
Česko sa dostalo do Guinessivej Knihy rekordov: Najdlhšia magistrála porazila Kanadu

Česko sa dostalo do Guinessivej Knihy rekordov: Najdlhšia magistrála porazila Kanadu

14.2.2017

Z Lipenskej priehrady v Česku je korčuliarske nebo. V dôsledku dlhých mrazov pokryl jazero vyše 18-centimetrový ľad a na jazere sa už tri týždne nepretržite korčuľuje.

Nadšenci a dobrovoľníci pod vedením miestnych požiarnikov začali vytvárať na Lipne ľadovnú dráhu pred šiestimi rokmi, ale predchádzajúce mierne zimy im neumožňovali dlhodobejšie ju využívať z bezpečnostných dôvodov.

Túto sezónu vytvorili dobrovoľníci korčuliarsku magistrálu dlhú vyše desať kilometrov a širokú až osem metrov, ktorá prilákala už 10 000 Čechov i návštevníkov z neďalekého Nemecka a Rakúska.

Ľadová magistrála spája obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou a je zimnou alternatívou k cyklotrase lemujúcej brehy jazera.

Juhočeské Lipno sa uchádzalo o zápis do českej knihy rekordov. Komisári agentúry Dobrý den z Pelhřimova 3. februára premerali pravidelne udržiavanú korčuliarsku dráhu a namerali 10 923 metrov. Jej celková dĺžka však dosahuje od 12 do 15 kilometrov.

Podľa webovej stránky www.ledovamagistrala.cz lipenskú dráhu zapísali do Guinessovej Knihy rekordov ako najdlhšie upravovanú dráhu na prírodnom ľade na svete. Na druhé miesto posunula kanadskú dráhu v Ottawe dlhú 7,8 kilometra.

Vodné dielo Lipno postavili na rieke Vltava v okresoch Český Krumlov a Prachatice v rokoch 1952-1959. S rozlohou 48,7 kilometra štvorcového ide o najväčiu priehradnú nádrž a o najväčšiu vodnú plochu na území Česka, má prezývku Juhočeské more.

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk