Aktuality
Takto si odľahčíte kufor: 11 vecí, ktoré si na dovolenku určite neberte

Takto si odľahčíte kufor: 11 vecí, ktoré si na dovolenku určite neberte

3.3.2017

Je môžné, že pri balení na letnú či zimnú dovolenku stále čelíte tomu istému problému. Preplneným kufrom. Obmedzte svoj náklad vyradením doplnkom, ktoré naozaj nevyužijete, píše SmarterTravel.

V galérii nájdete 11 vecí, ktoré by už nemali byť obsahom vašej dovolenkovej batožiny.

 

Nehovoríme, že by ste si nemali užívať dobré čítanie na dovolenke. Ale ak máte elektronickú čítačku alebo tablet, môžete uvoľniť cenný priestor tým, že knihy a časopisy necháte doma. Elektronické voľby sú tenké a ľahké a môžete si do nich uložiť toľko materiálov, ktoré vám vydržia až do konca dovolenky.

S týmto sa potýkajú najmä ženy. Je však dosť veľká šanca, že pri takom množstve garderóby nebudete mať na sebe ani polovicu z toho, čo ste si v kufroch priniesli. Aj na dlhšie cesty by ste si mali vziať tri kúsky oblečenia na vrchnú časť tela a tri na spodnú časť, ktoré sú praktické a pohodlné. Ak máte obavy z toho, že vám dôjde čisté oblečenie, existujú práčovne alebo si zabaľte prášok a jednoducho ho vyperte v rukách.

Džínsy sú ideálne na cestovanie. Ale tiež sú ťažké a zaberajú veľa miesta. Takže si zbaľte svoje obľúbené džínsy, ale maximálne jeden až dva páry a zvoľte radšej viac ľahších kúskov oblečenia ako sú bavlnené alebo ľanové nohavice či legíny.

Namiesto toho, aby ste so sebou vláčili celú toaletnú tašku, môžete využiť veci, ktoré zadarmo ponúkajú hotely. Medzi takými potrebami sú šampón, kondicionér, mydlo, či krém. Ale to neznamená, že to je všetko, čo majú na sklade. Niektoré hotely majú tiež v zásobe dezodoranty, zubné pasty, ústne vody, strojčeky, holiace krémy, dámske hygienické výrobky, a dokonca aj sady na šitie. Tajomstvom je, že o ne musíte požiadať.

Je šanca, že nebudete používať všetko z vašej kozmetickej taštičky, tak prečo by ste ju celú mali brať so sebou? Sústreďte sa na produkty, ktoré používate na každodennej báze, a nič viac. Skúste to obmedziť na jeden mejkap, lícenku alebo bronzer, ceruzku na oči, minimum očných tieňov, špirálu a rúž alebo lesk na pery. Alebo si kúpte jednu z tých súprav, ktoré obsahujú rôznu kozmetiku v jednej palete cestovnej veľkosti.

Nechajte fén, žehličku, kulmu a veľké fľaše prípravkov na vlasy doma, zaberajú vám veľké množstvo batožinového priestoru. Väčšina hotelových izieb už má k dispozícii sušič vlasov, a niektoré dokonca ponúkajú aj žehličky. Vopred sa nato spýtajte v hoteli, v ktorom máte byť ubytovaní. Ak to váš hotel neponúka, investujte do alternatív v cestovnej veľkosti. Alebo si jednoducho vystačíte bez nich, koniec koncov, je to len na niekoľko dní.

Ak uvažujete, že okrem mobilného telefónu vezmete viac zariadení ako je iPod, tablet, notebook alebo čítačku kníh, znížte ich počet na dva kusy. Buď vás budú na vašej dovolenke tieto technologické zariadenia neustále rozptyľovať, alebo to naopak skončí tým, že ich nevyužijete. Vyberte si múdro a využite svoj čas lepšie.

Možno chcete medzi ostatnými dovolenkármi vyzerať štýlovo a luxusne, neznamená to však, že by ste si mali zabaliť svoje najkrajšie hodinky, šperky či drahé kabelky. Cestovanie s cennosťami z vás zbytočne urobí terč vreckárov, a budete riskovať, že si prinesiete domov menej svojich ozdôb.

Je v poriadku, ak si prinesiete občerstvenie do lietadla, ale nemáte dôvod, aby ste si skrývali nadmerné množstvo potravín vo svojej batožine. Ak je vaším cieľom ušetriť peniaze, môžete si nakúpiť pár položiek ako sú káva, cereálie a mlieko, keď pricestujete na miesto vášho pobytu. Ale vo svojej snahe ušetriť, si nenechajte ujsť miestne špeciality, ktoré vám daná krajina ponúka. Koniec koncov, nie je dobré jedlo súčasťou toho, ako si užiť dovolenku?

Ak sa nechystáte kempovať, nemáte dôvod brať si vlastné obliečky a uteráky. Hotely, ubytovne a domy na prenájom vám to poskytnú. A ak z nejakého dôvodu predsa len nie, zvážte, či by ste si nemali nájsť iné miesto, kde budete tráviť svoju dovolenku.

Nie je niž horšie, ako keď musíte dovolenku pretrpieť v nesprávne zvolených topánkach. Preto si ich vyberajte starostlivo. Radšej vynechajte akúkoľvek obuv, ak si nie ste istí komfortom a praktickosťou, napríklad lodičky na vysokých opätkoch alebo baleríny. Zabaľte si dve alebo tri zo svojich najpohodlnejších a najuniverzálnejších topánok, snažte sa zamerať na jeden pár dobrých tenisiek na dlhšie trasy a jeden alebo dva ďalšie páry topánok s kvalitnou vyššou podrážkou.