Aktuality
Tip na výlet: Chodby, ktoré vytvoril Biely Váh - Važecká jaskyňa

Tip na výlet: Chodby, ktoré vytvoril Biely Váh - Važecká jaskyňa

5.3.2017

Ak nemáte tip na výlet, ponúkame jeden neďalekého Liptovského Mikuláša.

Tam, kde sa Kozie chrbty dotýkajú Liptovskej kotliny, leží v doline rieky Biely Váh Važecká jaskyňa. Klenot Horného Liptova patrí k najznámejším jaskyniam v tejto časti Slovenska a zároveň k najnavštevovanejším prírodným zaujímavostiam oblasti.

Jej domovom je Važecký kras. Leží v nadmorskej výške 784 metrov, z ktorej hľadí na hladinu Bieleho Váhu, ktorý vytvoril chodby jaskyne.

Važec je jednou z našich najkratších jaskýň. Je dlhý 503 metrov, pre verejnosť je sprístupnených 235 metrov. Objavil ju Ondrej A. Húska 8. júla 1922. Čiastočne je prístupná už od roku 1928.

Prvý návštevníci do nej vchádzali za svitu karbidovej lampy, sprevádzaní maliarom Františkom Havránkom.

Važec je navštevovaný predovšetkým pre svoju nádhernú výzdobu. Stalaktity a stalagmity, ktoré tu nájdete, hrajú viacerými farbami. Isto vás zaujme aj dychberúca sintrová výzdoba, biela ako sneh. A tiež nástenné vodopády a korálové jazierka.

Pozornému oku návštevníka isto neunikne vzácna fauna. Svoj domov tu našli unikátne šťúrovky, pavúkovce, ktoré už na Slovensku severnejšie nenájdete. Striehnite pozorne, nemajú viac ako 5 milimetrov. Občas vám nad hlavou preletí aj nejaký ten netopier.

Kedysi dávno miesto obývali prevažne bylinožravé jaskynné medvede. Útočisko im jaskyňa poskytovala celoročne. Dôkazom ich pobytu sú zvyšky kostí, ktoré sa tu našli. Najviac ich leží v naplaveninách chodby, ktorú veľmi príznačne volajú Kostnica. Sú veľkou raritou. Veď patria živočíchovi, ktorý po našej planéte už 15-tisíc rokov nebehá. A navyše sú staré minimálne 40 000 rokov. Vďaka nim patrí jaskyňa medzi významné európske paleontologické lokality.

Praktické informácie

Važecká jaskyňa sa nachádza v obci Važec. Od Liptovského Mikuláša je vzdialená 25 kilometrov. K jaskyni sa dostanete autom, ktoré bez problémov zaparkujete priamo pred jaskyňou. Do obce tiež premávajú autobusy a vlaky.

Jaskyňu si môžete prehliadnuť v rámci okruhu s dĺžkou 235 metrov. Prehliadka by vám nemala zabrať viac ako 25 minút. Vstup do jaskyne stojí pre dospelých 5 eur a pre deti 2,50.

Važecká jaskyňa má prevýšenie ešte nižšie ako jaskyňa Domica, ale k tomu 88 schodov na zdolanie. Tiež má aj nižšiu teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 6 - 7°C. Vlhkosť vzduchu je okolo 94 - 96%.

 

zdroj: cestovanie.aktuality.sk