Aktuality
Leto pri mori aj s výplatou? Hotely hľadajú animátorov

Leto pri mori aj s výplatou? Hotely hľadajú animátorov

9.3.2017

Chcete ísť cez leto k moru a ešte za to dostať aj zaplatené? Kastingy na animátorov práve začali.

Ak uspejete na výberovom konaní, už za pár mesiacov môžete baliť kufor a letieť smer Grécko, Taliansko alebo Španielsko.

Vidina leta pri mori určite očarí najmä študentov, či nezadaných. Okrem skúseností a atraktívneho prostredia si takto ešte aj zarobia. V horšom prípade okolo 400 eur, v lepšom prípade aj 1 500 eur. Záleží na pozícii a skúsenostiach.

Zamestnávateľ animátorovi zaplatí ubytovanie, stravu, (spiatočnú) letenku alebo príspevok na ňu, (nealkoholické) nápoje. Niekde aj extra veci ako pranie, upratovanie izby, dopravu z letiska, výlety.

Animátorstvom som žila niekoľko rokov, prečítajte si moje zhutnené skúsenosti priamo z terénu.

Ako zístať prácu animátora?

Výbery, na ktorých môžete zamestanie získať, sa teraz rozbiehajú a potrvajú takmer až do začiatku leta. Konajú sa predovšetkým v Bratislave, ale aj v iných slovenských a českých mestách a organizujú ich slovenské agentúry pre zahraničných partnerov.

Kontakt so zahraničnými agentúrami nadviažete celoročne aj prostredníctvom ich webov. Pozvú vás na kasting najbliťšie k vášmu bydlisku, alebo absolvujete pohovor cez skype. Hlavne v tomto prípade je na mieste si budúceho zamestnávateľa preveriť.

Veľkou výhodou je, že zamestnávateľa stretnete tvárou v tvár a predvediete sa mu počas pohybových aktivít, pri práci s mikrofónom či na osobnom pohovore v cudzom jazyku.

Animátorov hľadajú aj domáci podnikatelia

Animátorov pre svojich dovolenkárov začínajú hľadať aj cestovné kancelárie. Informácie o výberobých konaniach nájdete na stránkach jednotlivých cestovných kancelárii.

Neskôr budú Slovenské agentúry hľadať animátorov do slovenských hotelov a aquaparkov. Prácu môžete získať nielen na leto, ale aj na víkendy a prázdniny.

V závislosti od zamestnávateľa budete pracovať pre medzinárodných hostí alebo pre slovensky hovoriacich klientov niektorej cestovnej kancelárie. Niekde budete len animovať, inde k vašim povinnostiam pribudne výpomoc delegátom. Vycestujete na kratšie obdobie letných prázdnin alebo aj na 6 mesiacov. V raji môžete dokonca stráviť celý rok.

Úplne zadarmo to ale nebude

Do tímu musíte priniesť predpoklady a zručnosti.

?ali by ste byť extrovertom s vynikajúcimi komunikačnými zručnosťami. Niekým, kto sa dobre cíti v spoločnosti ľudí. A s kým sa cítia dobre dospelí, ale aj deti a mládež.

Vysoko sa cení jazyková zdatnosť. Angličtina je nutnosť, každý ďalší jazyk je veľké plus.

Nutné sú organizačné schopnosti, idúce ruka v ruke s improvizáciou aj v náročnejších situáciach. A k tomu dávka tolerancie.

Plusové body vám zabezpečí pohybové a umelecké nadanie. A čokoľvek navyše - tanečný kurz, divadelný krúžok, technická zručnosť, skúsenosť so strážením detí, prezentačné zručnosti, športová kariéra.

Na čo sa treba pripraviť?
Spoznáte veľa zaujímavých ľudí a jedinečnú krajinu z iného pohľadu ako dovolenkujúci. Zažijete plno zábavy.

Zdokonalíte sa v cudzom jazyku a naučíte sa aj nejaký ďalší. Vylepšíte svoje kľúčové schopnosti, nadobudnete ďalšie, odhalíte skrytý talent. Osamostatníte sa.

Tí, pre ktorých bude animátorstvo viac než perfektná brigáda začnú budovať kariéru. A možno sa prepracujú k práci v agentúre, k školeniu animátorov alebo k práci v iných odvetviach cestovného ruchu.

Budete makať. 8-10 hodín denne, 6 dní v týždni. Od rána, niekedy až do noci. Celú sezónu budete v plnom nasadení plniť vysoké očakávania a týždeň čo týždeň vytvárať prvý dojem.

Občas vým bude smutno za domovom, rodičmi a kamarátmi a budete si musieť zvyknúť na úplne cudzie prostredie.

Nečakajte ubytovanie v paláci. Bývanie v izbách pre hostí je skôr výnimkou. Skôr budete v izbách pre personál vedľa hotela alebo úplne mimo neho. Samostatná izba je luxus dopriaty väčšinou akurát šéf animátorovi.

Stravovanie býva zabezpečené s hosťami v (all inclusive) reštauráciach alebo v jedálni pre personál. Nápoje sú niekde len počas pracovnej doby, inde stále, niekde na kupóny.

Kto sú animátori a aké sú ich úlohy?

Animátori rozmanitým programom spríjemňujú dovolenku hotelových hostí. Cez deň športovými aj vtipnými akciami, večer kultúrnym a zábavným programom.

Animátor má na starosti viacero oblastí, dokáže viesť detský klub aj hodinu aerobiku, alebo má "tú svoju" oblasť. Detský sa venuje programu pre najmenších. Športový organizuje turnaje a hry, preberá funkciu inštruktora.

Choreograf, tanečníci, scénograf a DJ pripravujú program na večer, v niektorých hoteloch tak intenzívne, že sa nevenujú ničomu inému. No a šéf animátorov dohliada na to, aby všetko fičalo.

Rozdeľuje aktivity a úlohy, komunikuje s vedením. Aktívne sa zapája do aktivít, alebo má starosti taký veľký tím, že nemá čas "hrať sa" s hosťami.

 

zdroj: cestovanie.aktuality.sk