Aktuality
Dnes je Svetový deň cestovného ruchu

Dnes je Svetový deň cestovného ruchu

27.9.2016

Končí sa hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína na južnej. Dnes nám to symbolicky pripomína Svetový deň cestovného ruchu.

Slovensko sa do pozornosti svetových portálov dostáva častejšie ako predtým. Vďaka fotografiám, ktoré z času na čas preniknú aj do svetových médií, si všímajú najmä našu prírodu. Možno aj vďaka tomu chce na Slovensko prísť stále viac ľudí aj zo zahraničných krajín. Tipy, prečo sa našu krajinu oplatí navštíviť, sme písali v tomto článku. 

Dosiahneme rekordné čísla?

Štatistiky hovoria, že ak sa v druhom polroku pohrnie na Slovensko toľko isto turistov ako v prvom polroku, návštevnosť u nás dosiahne v tomto roku rekordné číslo.

Za prvý polrok 2016 totiž na Slovensku dovolenkovalo viac ako 2,3 milióna návštevníkov, čo je medziročne o 18,9 percent viac turistov. Na počet prenocovaní je to viac ako 6 miliónov, pričom štyri milióny z toho boli domáci návštevníci.

Po celom svete cestovalo v roku 2015 1,184 miliárd ľudí, z toho 51 percent cestovalo do Európy. To je o 29 miliónov viac ako v roku 2014.

Údaje návštevnosti sa objavujú na svetových portáloch najmä v súvislosti s tým, že dnes je Svetový deň cestovného ruchu.

Ako uvádza Slovenská agentúra cestovného ruchu najviac zahraničných hostí pricestovalo na Slovensko z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska. Najvýraznejšie pribudli hostia z Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska a zo Spojeného kráľovstva.

Ako oslávime svetový deň u nás?

Program k Svetovému dňu cestovného ruchu dnes môžete nájsť vo viacerých slovenských mestách. Na Spiši špeciálny program potrvá do konca septembra, v Banskej Bystrici do 7. októbra. 

Odborne sa téme rozvoja turizmu v Bratislavskom kraji budú dnes venovať domáci aj zahraniční experti na konferencii „Cestovný ruch pre všetkých“ v Senci.

V Nitre sa môžete tešiť na zážitkové prehliadky areálu bývalých kasární na Martinskom vrchu, prebádate slovanské obydlia v Archeoparku a spoznáte partnerské mestá a regióny z okolitých krajín. Súčasťou osláv je tento rok aj medzinárodný festival Divadelná Nitra s množstvom zaujímavých predstavení aj špeciálnych podujatí. Program potrvá do utorku 27. septembra, vstup voľný.

Na Spiši môžete do 30. septembra bezplatne turistikovať v Slovenskom raji alebo si môžete vybrať komentovaný výstup na najvyššiu slovenskú kostolnú vežu v Spišskej Novej Vsi či prehliadku podzemných priestorov Baníckeho múzea v Gelnici. Deti budú môcť preskúmať, čo robia bábky, keď sa nehrá divadlo alebo sa vyblázniť v spišskonovoveskom lanovom parku.

Banská Bystrica oslávi Svetový deň cestovného ruchu viacerými zaujímavými podujatiami. Dnes návštevníkom ponúka bezplatný výstup na Hodinovú vežu s krásnymi výhľadmi. Koncom septembra tu zase bude možné vidieť svetelné inštalácie a efekty na Festivale svetla a tieňa. Začiatkom októbra na vás čakajú bezplatné prehliadky Stredoslovenského múzea a Medzinárodný festival outdoorových filmov. Program bude trvať do 7. októbra.

Svetový deň cestovného ruchu

Dátum 27. september patrí oslavám cestovného ruchu už od roku 1979, kedy si ho vybrala Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO). V tento deň sa totiž symbolicky končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína na južnej. Každý rok osláv na celom svete má jednotnú myšlienku. Tohtoročnou témou je Turizmus pre všetkých.

Jeho účelom je podpora a zvýšenie povedomia o význame turizmu, jeho sociálnych, kultúrnych, politických a ekonomických hodnotách a jeho prínose pre celkový rozvoj spoločnosti.