Aktuality
Býval peklom, stal sa rajom: Spoznajte Nefritový ostrov

Býval peklom, stal sa rajom: Spoznajte Nefritový ostrov

23.3.2017

Prezývka "Nefritový ostrov" znie rozhodne lepšie než označenie "kokosové väzenie". A lepšie je aj tým, ktorí na vietnamský ostrov Phu Quoc prichádzajú. Sú tu totiž dobrovoľne a väčšinou ich čaká minimálne týždeň luxusného rozmaznávania v niektorom z dovolenkových stredísk. Ale štyridsaťtisíc príslušníkov Vietcongu tu kedysi v zajateckom tábore dobrovoľne nebolo. Túto históriu už má však ostrov za sebou. Z pekla sa stal raj.

Zajatecký tábor pre príslušníkov Vietcongu tu kedysi založili Američania. Po ich odchode sa ostrov premenil na ospalé miesto mimo akéhokoľvek záujmu turistov. Časy sa však menia - v posledných rokoch už aj tu vyrástli malé, štýlové a poriadne luxusné strediská. Nefritový ostrov sa stal jednou z alternatív pre tých, ktorí chcú vyraziť do juhovýchodnej Ázie, ale zároveň sa vyhnúť davom turistov.

Buďte tu skôr než davy kričiacich turistov

Túžite po niečom podrobnom? V tom prípade sa poponáhľajte. Pretože o pár rokov i tu môžu vzniknúť veľké neosobné strediská a pláže sa môžu preplniť kričiacimi turistami. Zatiaľ je tu však božský pokoj a pláže vyzerajú ako gýče z katalógu. Phu Quoc je najväčší vietnamský ostrov v Thajskom zálive, z ktorého to však človek má najbližšie do Kambodže. K jej pobrežiu je to po morských vlnách len pár kilometrov. Turisti sem však prilietajú z vietnamského Saigonu - po päťdesiatich minútach letu hladko dosadnú na jedinom miestnom letisku. Väčšina stredísk sa nachádza na pláži Long Beach na západnom pobreží ostrova. Názov už tak trochu prezrádza, že ide o pláž skutočne dlhú, a Long Beach svoje meno ešte prekoná - je totiž najdlhšou plážou na ostrove. Ubytovať sa bez väčších problémov môžete priamo na nej - pokiaľ ste ekologicky uvedomelí, napríklad v niektorom z eko komplexov, ktoré tu sú.

V ekorezortoch bez televízie a telefónu

"Teplú vodu nám tu ohrievajú solárne panely, v bungalovoch z prírodných materiálov nie je zavedená klasická klimatizácia, nie je v nich televízia ani telefón. Potraviny berieme len od lokálnych výrobcov a baliť si ich dávame najčastejšie len do papiera," tvrdí o sebe napríklad stredisko Mango Bay na svojich webových stránkach. Že vás tento "alternatívny bio a eko" popis tak trochu desí? Nie je na to dôvod.

Štyridsiatke bungalovov, ktoré sú rozťahané v palmovom háji pozdĺž kilometer dlhého úseku pláže, totiž prírodné materiály viac než pristanú. Zariadené sú jednoducho, ale krásne - a dominuje im rozprávková posteľ s nebesami. A prečo mať na dovolenke televíziu? Potraviny od lokálnych výrobcov sú zas zárukou toho, že všetko bude čerstvé. Navyše miestne plody mora a ryby sú skvelé. A tunajšia rybia omáčka a čierne korenie z miestnych malých fariem si obzvlášť v posledných rokoch získavajú celosvetovo dobrú reputáciu. Prívlastky eko a luxusný sa tu rozhodne nevylučujú.

Na západnom pobreží ostrova leží pláž Cua Can, takmer opustená s minimom ľudí, ktorí na nej chytajú bronz. Nikto sa neprekrikuje, neobťažujú vás plážoví predavači, jediný zvuk - i to len veľmi slabý - vydáva pokojné more, ktoré v pravidelných intervaloch miernym vlnením atakuje biely piesok. Za návštevu stojí i Sao Beach na juhovýchodnom pobreží. Sprievodcovia ju často označujú za jednu z najkrajších pláží Vietnamu a tento potenciál chcú logicky využiť i hoteliéri. Zatiaľ je na nej rajský pokoj, ale developeri majú obrovské plány. "Pokiaľ ju chcete zažiť ešte v jej pôvodnom stave, maly by ste s návštevou ostrova Phu Quoc poponáhľať," radia skúsení cestovatelia.

Keď sa priplavia lode... vzniká improvizovaný trh

Okrem osamotených pláží sú však na ostrove samozrejme i podstatne živšie miesta - veď tu žije asi osemdesiattisíc obyvateľov. Skoro ráno a podvečer to žije napríklad v meste Duong Dong, konkrétne v prístave, kam v túto dobu prichádzajú lode s úlovkami. Hneď na mieste v tej chvíli vyrastá improvizovaný trh, kde sa ľudia prekrikujú, kde je živo, kde na človeka útočí množstvo pachov. Časť úlovku, konkrétne určitý druh sardel, potom končí v miestnej rovárni na rybiu omáčku, vraj najlepšiu na svete. Mimochodom, ochutná ju tu každý, kuchári ju pridávajú snáď do všetkého.

 

O piatej hodiny popoludní do polnoci za len o kúsok ďalej prebiehajú nočné trhy. Trhy s parádnou atmosférou, kde človek za večeru nenechá balík a má istotu, že grilovaná ryba, ktorú mu "pouliční" kuchár naservíruje, je skutočne čerstvá. Neholdujete mäsu? Žiadny problém, výber vegetariánskych pokrmov je obrovský.

Ostrov Phu Quoc patrí Vietnamu, nároky si naň však robila i Kambodža. A svoje záujmy tu pred rokmi malo i Francúzsko. Napokon Francúzsko sa dnes tak trochu odvolávajú v niektorých strediskách vystavaných v štýle francúzskych prímorských víl. Atmosféra je štýlová, takmer európska, len výhľad z terasy izby je iný. Omnoho exotickejší a krajší...

Ďalšie zaujímavosti ostrova Phu Quoc

- ostrov meria na dĺžku zhruba päťdesiat kilometrov a od severu smerom na juh sa výrazne zužuje

- ide o jedno z najlepších miest pre potápanie vo Vietname

- veľkosť ostrova je porovnateľná s veľkosťou Singapuru

- na ostrove leží biosferická rezervácia UNESCO - môžete ju navštíviť, ale nečakajte udržiavané turistické cesty, skôr primitívne cestičky

- zhruba 90 percent ostrova je zalesnených

- hlavným zdrojom príjmov sa v posledných rokoch stáva cestovný ruch

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk