Aktuality
Z chátrajúcej ruiny je dnes skvost regiónu

Z chátrajúcej ruiny je dnes skvost regiónu

28.9.2016

Len 8 kilometrov od Lučenca nájdete krásny zámok s pohnutou históriou. Z chátrajúcej ruiny je dnes národná kultúrna pamiatka.

V roku 1709 ho cisárske vojská vypálili. O dve storočia neskôr, na sklonku prvej svetovej vojny, ho maďarskí vojaci vyrabovali. V 50-tych rokoch 20. storočia sa v ňom nachádzali sklady obilia a neskôr slúžil ako Ústav sociálnej starostlivosti. Dnes je z Haličského zámku znovu dominanta regiónu a láka návštevníkov z celého Slovenska.

História Haličského hradu sa datuje od 12. storočia. Pôvodne slúžil ako protiturecká pevnosť a bol to skôr menší opevnený objekt. Haličský hrad dal v roku 1612 vystavať Žigmund II. Forgáč. Zaujímavosťou je, že Lossonczyovci, neskorší majitelia, dali zámok znovu vybudovať bez súhlasu kráľa Ferdinanda I. Habsburského, ktorý ho dal v roku 1544 kvôli tomu zbúrať. Jeho premena na barokový zámok prišla až v roku 1762 podľa projektov architekta A. Mayerhoffera.

Zámok mal mnoho vlastníkov, medzi inými to bol napríklad Ján Hunyady, neskôr rodina Lossonczyovcov a Forgáčovcov.

Začiatkom tohto roku prešiel kompletnou rekonštrukciou a dnes sa na zámku nachádza hotel v barokovom štýle, zámocká reštaurácia a wellness.

Haličský zámok nájdete v obci Halič v lučeneckom okrese.

Prinášame aj menšiu galériu pod textom.