Aktuality
Stále neviete kam na Veľkú Noc? 3 tipy na miesta pár kilometrov za hranicami

Stále neviete kam na Veľkú Noc? 3 tipy na miesta pár kilometrov za hranicami

30.3.2017

Blížia sa sviatky, ktoré si spájame so znuzrodením, jarou a otepľovaním, ale aj so zvykmi a tradíciami. Ak máte chuť vyhnúť sa predveľkonočnému upratovaniu, vareniu, pečeniu a tiež oblievačke či šibačke, a namiesto toho by ste radi vyrazili na výlet, prinášame vám niekoľko inšpirácií.

Poľsko, Zakopané

Hneď za hranicami, na úpätí poľských Tatier, objavíte slávne horské mestečko. Zo slovenskej strany vás k nemu cez milé dedinky privedie vlnitá cesta. Z Popradu to autom trvá asi hodinu a pol. V zime Zakopané vyhľadávajú lyžiari a celoročne je obľúbeným cieľom turistov aj horolezcov. Koncom 18. storočia sa mestečko začalo postupne meniť na najprominentnejšiu umeleckú kolóniu krajiny - rozvoj kultúry však zastavila 2. svetová vojna. Dnes sa navracia k svojej pôvodnej atmosfére, ktorú podčiarkujú pitoreskné drevené domčeky aj kostolík. Viac o tamojšej histórii napovie Múzeum architektúry mesta Zakopané. Ničím výnimočným nie je ani stretnúť v uliciach konské záprahy, ktoré vozia turistov na netradičné obhliadky. Navštívte tamojšiu atrakciu - vyhliadku, ku ktorej vás vyvezie lanovka Gubalowka. Nástupná stanica lanovky sa nachádza priamo v mestečku a hore okrem skvelého výhľadu čaká na deti aj ihrisko, aby si rodičia mohli nerušene vychutnať chvíľu relaxu pri šálke čaju či kávy. A koho lanovky nadchli, môže sa vydať aj na túru a kabínkou sa nechať odviezť na Kasprov vrch vysoký 1987 metrov. Táto lanovka patrí dokonca medzi najstaršie v Európe, slúži od leta roku 1935. Cena spiatočného lístka je niečo vyše 14 eur. Cesta nahor z dolnej stanice Kuznice trvá asi 12 minút s medzizastávkou Myślenickie Turnie. A po pobyte vo vysokohorskej prírode dobre padne oddych v niektorom z tamojších wellness centier alebo v akvaparku.

Maďarký Györ

Ak to máte bližšie na juh, zamierte do Maďarska. K našim susedom zväčša chodíme na kúpaliská alebo navštívime metropolu, no necelú polhodinku autom z Veľkého Medera (10 km od slovenských hraníc) leží šieste najväčšie maďarské mesto, kde si je čo prezerať. Počtom umeleckých pamiatok je totiž Györ na druhom mieste v Maďarsku a po rekonštrukcii starého barokového mesta dostal európsku cenu ochrany pamiatok. V starobylom centre na prvý pohľad zaujme eklektický komplex z 19. storočia - trojosá stavba radnice z konca 19. storočia, ktorej stredná veža z troch je vysoká 59 metrov. Príjemným kontrastom k žltej fasáde sú strechy vežičiek pokryté zelenkavou meďou. Uličky lemované starými meštianskymi domami vás dovedú na hlavné Széchenyiho námestie s dvoma dominantami - Kostolom sv. Ignáca z Loyoly s jezuitským kláštorom a Mariánskym stĺpcom so sochou Panny Márie Immaculaty, patrónky víťazstva Rakúskej monarchie nad Turkami, ktorý dal vztýčiť roku 1678 cisár Leopold I. Györ je aj mestom festivalov a nadšenci umenia si tu môžu po celý rok užívať hodnotné programy. Skvelý oddych poskytnú aj termálne kúpele s liečivou vodou či vodný svet Szigetköz (na Malom Žitnom ostrove). Menších návštevníkov určite zaujme zoologická záhrada Xantus János s rôznymi zvermi. Predchodcom zoo bol zoopark v Biskupskom lese z polovice 20. storočia. Jednotlivé druhy tu mohli ľudia sledovať v ich prirodzenom prostredí. Návštevníci sa radi prechádzali v lese, pričom sa stretávali s domácou divou zverou.

České Uherské Hradiště

Mesto na juhovýchode Českej republiky dosiahnete autom z Trenčína za necelú hodinu. Uherské Hradiště je už oddávna strediskom regiónu Moravské Slovácko, ktorý je známy folklórom, hudbou, vínom, krojmi a ľudovými tradíciami. Historické centrum mesta s úzkymi romantickými uličkami sa môže pochváliť titulom pamiatková rezervácia. Pri prechádzke len zriedka zbadáte neupravenú budovu, väčšina je krásne dobovo zrekonštruovaná. Aj v tomto mestečku zaujme na prvý pohľad Stará radnica - ktorá si skutočne mnoho pamätá: na Prostrednej ulici ju postavili v 14. storočí. Podobne ako banskobystrická Hodinová veža, aj veža tejto českej pamiatky sa nahýna nabok. Jedinou pamiatkou, ktorá sa zachovala z čias renesancie, je Dům u Slunce na Masarykovom námestí, dnes štýlový hotel. Hneď veľa sa v barokovej fontáne čvachtajú delfíny - aj keď kamenné. Podobne ako v iných moravských mestečkách, ani tu nechýbajú početné vinárničky, kde môžete ochutnať tamojšie odrody a kúpiť si aj tekutý suvenír. A na vyčistenie hlavy je vhodná prechádzka popri Baťovom kanáli, kde vedie aj cyklotrasa spájajúca niekoľko susedných miest. Neďaleko Uherského Hradišťa nájdete dedinu Kunovice s výstavou lietadiel, medzi exponátmi je napríklad taký unikát ako prototyp stroja L-610, ktorý sa však vyrábať nikdy nezačal. V Kunoviciach zistíte, prečo...