Aktuality
Spišský hrad a 209 tisíc turistov

Spišský hrad a 209 tisíc turistov

8.4.2017

Spišský hrad zažíva rekordný záujem - najväčší v jeho 900-ročných dejinách. Vlani hrad navštívilo vyše 209 tisíc turistov, čím sa Spišský hrad zaraďuje medzi najnavštevovanejšie a najfotografovanejšie hrady na Slovensku. Po zimnej uzávere je hrad od apríla opäť otvorený.

Čo sa oplatí vidieť na Spišskom hrade

Spišský hrad ponúka návštevníkom nočné prehliadky, animačné prehliadky pre deti, ochutnávky jedál v hradnej kuchyni, divadelné predstavenia, šermiarske súboje. Prehliadku hradu a jeho výstavných expozícii môžete absolvovať so sprievodcom alebo individuálne s audio sprievodcom a mobilnou aplikáciou v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine a poľštine.

V útrobách hradu je umiestnená muzeálna expozícia Spišského múzea o dejiných hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justície. Môžete navštíviť hradnú kaplnku sv. Alžbety, dobovú kuchyňu, spálňu i kúpeľňu, zbrojnicu a mučiareň. Populárny je aj výstup na hradnú vežu, odkiaľ máte jedinečný výhľad do širokého okolia. Pri dobrej viditeľnosti vidíte aj zasnežené končiare Vysokých Tatier.

Keltský kôň pod hradom

Na severovýchodnom svahu hradného kopca si všimnite gigantický kamenný obrazec - geoglyf - vytvorený v roku 2008 pod vedením austrálskeho umelca Andrewa Rogersa.

Geoglyf stvárňuje koňa z keltskej mince nájdenej počas archeologického výskumu na Spišskom hrade. Obrazec má rozmery 100x100 metrov. Je vytvorený zo spišského travertínu, pričom kamene sú na seba poukladané voľne.

Spišský hrad ako filmová kulisa

Kulisy Spišského hradu si obľúbili aj filmári. Natáčala sa tu známa slovenský rozprávka Radúz a Mahuliena, ale toto jedinečné  prostredie oslovilo aj zahraničných filmárov. V roku 1992 sa tu natáčal film Dračie srdce režiséra Roba Cohena. Jeho dvadsaťmetrový drak lietajúci ponad Spišský hrad si vyslúžil nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty. Spišský hrad diváci videli aj vo filmoch Lev v zime s Glenn Closeovou a v roku 2007 vo filme Posledná légia s hercami Colinom Firthom a Benom Kingsleym.

Otvorené od apríla do októbra

Sezóna na Spišskom hrade začala 1. apríla a potrvá až do konca októbra. Hrad je prístupný autom, ktoré zaparkujete na bezplatnom parkovisku pod hradným kopcom a peši asi 10-minútovou prechádzkou sa dostanete do jeho útrob. Zo Spišského Podhradia sa sem peši dostanete zhruba za hodinu.

Hrad nemá celoročnú prevádzku, od novembra do marca sa doňho nedostanete.

V mesiacoch apríl a október je otvorený denne od 09:00 do 17:00 hod. (posledný vstup je o 16:00 hod.), v máji až v septembri denne od 09:00 do 19:00 hod. (posledný vstup je o 18:00 hod.).

Vstupné pre dospelého je 6 eur, študenti od 19 rokov do 26 rokov, dôchodcovia 4 eurá, žiaci od 6 do 18 rokov 3 eurá a deti do 6 rokov zdarma. Na nočnú prehliadku je osobitné vstupné. Pre dospelých 8 euro, deti, študenti a dôchodcovia zaplatia 5 euro.

História kráľovského hradu

Výstavba stredovekého Spišského hradu na travertínovom kopci sa datuje do začiatku 12. storočia. Najstaršia písomný zmienka o hrade je z roku 1214.

Tento spišský klenot je unikátnym príkladom stredovekého kráľovského hradu, ktorý patril kráľovským rodom Arpádovcov a Anjouovcov. Slúžil ako pohraničná pevnosť na severnej hranici ranofeudálneho uhorského kráľovstva. V roku 1464 sa dostal do rúk dedičného spišského župana Imricha Zápoľského. Ten spolu s bratom Štefanom prestaval hrad z vojenskej pevnosti na reprezentatívne gotické šľachtické sídlo.

Na hrade vybudovali palác, rytiersku sieň a kaplnku svätej Alžbety. V hradných komnatách sa narodil aj neskorší uhorský kráľ Ján Zápoľský. Spišský hrad Zápoľskovci vlastnili od roku 1528. V roku 1531 ho panovník daroval Alexiovi Thurzovi.

Za Thurzovcov bol hrad zmodernizovaný a prestavaný na pohodlnejšie renesančné panské sídlo. Poslednými majiteľmi boli v roku 1636 Čákiovci. V roku 1780 však postihol hrad obrovský požiar a postupne sa tento 4 hektárový hradný komplex, ktorý je jedným z najväčších na svete, premenil na zrúcaninu.

Úplnému spustnutiu hradu zabránili až pamiatkári, ktorí od roku 1970 začali s náročnou konzerváciou a obnovou hradieb a hradných stavieb postihnutých nestabilným skalným podložím.

 

zdroj: cestovanie.aktuality.sk