Aktuality
Svetová premiéra: V Nórsku vybudujú prvý tunel pre námorné lode

Svetová premiéra: V Nórsku vybudujú prvý tunel pre námorné lode

10.4.2017

Nórsko predstavilo plány na vybudovanie morského tunela, ktorý povedie cez horský masív, pričom pôjde o vôbec prvý projekt svojho druhu na svete. Účelom projektu na západnom pobreží krajiny je, aby sa plavidlá mohli vyhnúť polostrovu Stad a okolitým nebezpečným vodám.

Práce na hĺbení tunela sa začnú v roku 2019, informovala spravodajská stanica Sky News.

Tunel bude mať dĺžku 1,7 kilometra a šírku 36 metrov. Náklady na jeho výstavbu, ktorá bude trvať tri až štyri roky, sa odhadujú v prepočte na 295 miliónov eur. Podľa nórskeho ministra dopravy Ketila Solvika-Olsena plánovaný tunel umožní lodiam bezpečnejšiu plavbu a prepravu tovaru pozdĺž pobrežia. Bude prechádzať pod horským masívom na polostrove Stad na severozápadnom pobreží Nórska.

Polostrov Stad je totiž najexponovanejšou lokalitou celého nórskeho pobrežia a plavidlá ho musia obchádzať cez rozbúrené a nebezpečné vody Severného mora, ktoré tu bičuje prudký vietor, čo spôsobuje, že mnohé lode musia čakať, kým sa počasie upokojí a až potom môžu pokračovať vo svojej trase.

Tunely pre lode existujú aj v iných kútoch sveta, napríklad Canal du Midi vo Francúzsku, avšak tunel cez masív polostrova Stad bude prvým, ktorý pojme plavidlá s nosnosťou do 16 000 ton, a to nákladné aj výletné vrátane plavidiel ikonickej spoločnosti Hurtigruten, premávajúce medzi mestami Bergen a Kirkenes. Navyše sa výrazne urýchli lodné spojenie s dôležitými hospodárskymi centrami na nórskom pobreží.

Otvorenie tunela sa očakáva v roku 2023.

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk