Aktuality
Tip na výlet

Tip na výlet

23.4.2017

Liečivá Gombasecká jaskyňa už otvorila brány

Neviete, kam sa vybrať na výlet? Navštívte pýchu Národného parku Slovenskú kras.

Voláme ju aj rozprávková. Je jednou z našich najmladších jaskýň a už to dotiahla do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hovoríme o Gombaseckej jaskyni, ktorá je pýchou Národného parku Slovenský kras.

Leží priamo v jeho srdci, na úpätí Silickej planiny. Od jej "dvojičky", pre verejnosť uzavretej Silickej ľadnice, ju delí Čierny potok. Vchod do jaskyne je v nadmorskej výške 250 metrov. Z vrchu sa tu môžete pozrieť na Čiernu vyvieračku.

Práve cez ňu sa "prekopali" až do podzemných priestorov dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy. Tí v roku 1951 Gombaseckú jaskyňu objavili. A len 4 roky po objave sa sprístupnilo verejnosti 300 metrov z celkovej dĺžky 1 525 metrov.

Známa speleoterapiou

Zaujímavosťou je, že neskôr sa, ako prvá jaskyňa na Slovensku, využívala na speleoterapiu. Pre priaznivé podmienky a čistý vzduch sa tu liečili predovšetkým choroby dýchacích ciest. Ako "sanatórium" fungovala Mramorová sieň. Dnes sa už ale Gombasecká jaskyňa na tento účel nevyužíva.

Jej dominantou je nádherná, kvapľová výzdoba. Príroda sa tu vyhrala, čoho výsledkom sú neskutočné a jedinečne sfarbené tvary, ktoré sa neprestajne vytvárajú a menia.

Najviac ale vynikajú sintrové brčká, ktoré "narástli" až do dĺžky troch metrov. Nikde inde u nás také veľké a zachovalé nie sú. Nechýbajú ani iné stalaktity a stalagmity, ktoré napríklad krásne ozdobili Mramorovú sieň, jeden z najkrajších priestorov jaskyne.

Gombasecká jaskyňa vyniká aj živočíšstvom, nie sú to ale netopiere. Za to tu svoj úkryt našli mnohonožky. A vo vstupnej chodbe môžete zahliadnuť salamandry škvrnité.

Ako sa dostať do jaskyne

Jaskyňa patrí k obci Slavec, vzdialenej asi 15 kilometrov od Rožňavy. Pravidelne do nej premávajú vlaky a autobusy. V prípade, že prichádzate autom, môžete využiť parkovisko ležiace takmer pri jaskyni.

Sprístupnených je 285 metrov, ktoré ale prejdete dva krát, preto je dĺžka prehliadkovej trasy takmer dvojnásobná. Prehliadka ale netrvá dlhšie ako 30 minút.

Tiež je tu minimálne prevýšenie a len okolo 80 schodov. Samozrejmosťou je nízka teplota, ktorá sa pohybuje okolo 9,0 - 9,4 °C. Vlhkosť vzduchu je okolo 95 až 97%.

Vstup do jaskyne stojí pre dospelých 5 eur a pre deti 2,50 eur.

 

zdroj: cestovanie.aktuality.sk