Aktuality
8 vecí, na ktoré v horách nesmiete zabudnúť

8 vecí, na ktoré v horách nesmiete zabudnúť

8.6.2017

Príjemnejšie počasie už vylákalo Slovákov do hôr. Pozor - aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, v lete sa na horách stane dvojnásobne viac úrazov, ako je  tomu v zime! Turistická sezóna plná vyvrtnutých členkov či pádov z bicyklov sa tak teda práve začala.

Podľa štatistík poisťovne Union sa na horách v priebehu roka zraní viac žien ako mužov. Vlani dokonca prišli v našich lesoch k úrazu aj dve deti. Medzi najčastejšie problémy patria zlomeniny, nevoľnosti alebo aj dehydratácia. Tou trpa turisti, ktorí zablúdia a musia istý čas počkať na zásah horskej služby. Profesionáli zasahovali napríklad v prípade srdcovej slabosti turistiky počas výletu v Slovenskom Raji, pri silných nevoľnostiach turistu v Doline siedmich prameňov a tiež pri uviaznutí klientky v Gerlachovskom kotli.

Časté sú však výjazdy, ktoré by neboli potrebné, ak by sa výletníci na svoju cestu lepšie zbalili - chýbajúce čelné lampy či mapy turistických chodníkov už znemožnili návrat na chatu nejednému milovníkovi hôr. No a výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí v nadšení z krásnych výhľadov precenia svoju kondíciu a na návrat im už jednoducho neostávaj sily.

Ak sa pri horskej túre poraníte, sanitka sa k vám nedostane. Výjazd horskej služby je potom jedinou možnosťou pomoci a nejde o lacnú záležitosť. Ošetrenie lekárom síce hradia zdravotné poisťovne, no samotný zásah horských záchranárov, ako napríklad pátranie, vyslobodzovanie či transport už vyúčtujú zachraňovanému turistovi. Ak nie je poistený, musí to zaplatiť z vlastného vrecka. Jeden deň poistenia v slovenských horách pritom začína od necelých 60 centov a okrem iného sa dá za pár sekúnd vybaviť aj poslaním smsky. Pokrýva náklady na technickú časť zásahu záchranárov HZS až do výšky 20-tisíc eur.

Najvyššia suma, ktorú poisťovňa Union v minulom roku uhradila poistnému turistovi, ktorý potreboval výjazd horskej služby, bola 1738 eur.

8 vecí, na ktoré správny turista nezabúda

1. Dostatočná zásoba pitnej vody, aby ste neboli dehydratovaní

2. Náhradné, teplé oblečenie - ak by ste museli na pomoc čakať dlhšie

3. Na fotenie používate fotoaparát, aby ste si zbytočne nevybíjali baterku v mobile- súradnice z GPS systému pomôžu záchranárom pri vašej lokalizácii

4. Čelová lampa, baterka alebo iný zdroj svetla (opäť - nespoliehajte sa na mobil, ten potrebujete najmä na komunikáciu!)

5. Ak beriete lieky na srdce, astmu alebo iné akútnymi píznakmi s prejavujúce ochorenia, majte ich v ruksaku so sebou

6. Sladkosti alebo energetické tyčinky - na rýchle prekonanie únavy

7. Kompresný obväz - prvá pomoc pri viacerých zraneniach

8. Poistenie - stíhate si ho zaobstarať ešte z parkoviska pred túrou

 

zdroj: dromedar.zoznam.sk