Aktuality
Tatry v zime spoja letecké linky s Londýnom a Pobaltím

Tatry v zime spoja letecké linky s Londýnom a Pobaltím

11.10.2016

Ešte necelé dva mesiace zostávajú do začiatku zimnej sezóny, ale už teraz je jasné, že na Liptov sa bude opäť aj lietať.

Maďarský WizzAir bude lietať medzi Londýnom a Popradom trikrát do týždňa aj počas zimy a lotyšský národný letecký dopravca airBaltic spojí v zime Tatry s Pobaltím raz v týždni.

Autom to majú ďaleko

Po tom, ako ostali Liptáci príjemne šokovaní úspešnosťou linky medzi Tel Avivom a Popradom, je toto ďalšia pozitívna správa. Obe linky totiž už v minulosti úspešne dovážali za lyžovačkou do našich hôr Britov a Lotyšov.

"Briti aj Lotyši to majú autami veľmi ďaleko a preto za zimnou dovolenkou často liestajú. Keď im dokážeme ponúknuť dobrú alternatívu proti alpským strediským, tak máme veľkú šancu uspieť. Ceny doplnkových služieb u nás sú nižšie ako v Alpách a dopravné vzdialenosti z letiska do hotelov a lyžiarskych stredísk sú neporovnateľne nižšie," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Tažiskovým trhom však naďalej ostávajú domáci Slováci, susedia v Poľsku a Česku.

Letecké linky do Londýna a Rigy

Nízkonákladový letecký dopravca z Maďarska WizzAir podľa letového plánu pokračuje v celoročnej prevádzke aj počas zimy a to s tromi letmi týždenne v stredu, piatok a v nedeľu.

Lietadlo airBaltic poletí počas zimy každú sobotu v termíne od 17. decembra 2016 do 11. marca 2017. Pri tejto linke sa dá očakávať aj napojenie s prestupom na ďalšie pobaltské krajiny, Moskvu aj severské krajiny, keďže lotyšská Riga má dobré letecké napojenie.

Podiel dovolenkárov prichádzajúcich na Liptov lietadlami zatiaľ nie je veľký, ale potenciál rastu tu určite je.

Príkladom je letecká linka Tel Aviv - Poprad, ktorá bola zo začiatku len experimentom. Výsledok však viac než prekvapil.

Až 500-percentný nárast dovolenkárov z Izraela

Tržby z klienta, ktorý na Liptov prišiel letecky, sú vyššie ako pri klientoch dopravujúcich sa bežnou dopravou. Do Popradu prišlo toto leto 10 lietadiel z Tel Avivu, ktorými priletelo 1 429 dovolenkárov.

"Niektorí naši ubytovatelia potvrdili až 500-percentný nárast dovolenkárov z Izraela a vo vybraných hoteloch, najmň v Jasnej, počas celého leta prevládala práve táto klientela. Zima je samozrejme iná, ale na britských ostrovoch a tiež v Pobaltí realizujeme aj podporné kampane," doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Takáto klientela si okrem základných služieb dopraje aj tie doplnkové, ako napríklad požičovne výstrojí aj lyžiarske školy.

Vlaňajšia zimná sezóna upozornila celý svet na to, že je tu Slovensko a stredisko Jasná, ktoré s veľkým úspechom hostilo Svetový pohár v lyžovaní žien.

Odhadovaný mediálny zásah všetkých televízií, ktoré vysielali prenosy z Jasnej bol 13,2 milióna divákov. Liptáci preto veria, že aj táto obrovská medializácia pomohla a do regiónu prídu ďalší klienti, či už lietadlami alebo na autách a autobusoch.