Aktuality
Airbus plánuje spomaliť výrobu A380

Airbus plánuje spomaliť výrobu A380

11.10.2016

Európsky výrobca lietadiel Airbus plánuje od budúceho roka spomaliť tempo produkcie stroja A380 superjumbo na jedlo liestadlo mesačne. Povedal to Alain Flourens, šéf výroby A380 francúzskemu denníku Le Figaro. Európskemu koncernu sa totiž nedarí oživiť predaj najväčšieho dopravného lietadla na svete, konštatuje agentúra Reuters.

Rozhodnutie umožní koncernu podľa Flourensa hladko a bez problémov vybaviť nové objednávky.

Airbus aktuálne vyrába 5 lietadiel A380 každé dva mesiace. V prípade záujmu klientov toto číslo dokáže zvýšiť.

Koncern tvrdí, že gigantický stroj je pre klientov stále atraktívny, pretože im pomáha riešiť preťaženosť letísk a čoraz hustejšiu leteckú dopravu.

Obrovským štvormotorovým strojom s kapacitou od 525 do 853 pasažierov však tvrdo konkurujú menšie dvojmotorové lietiadlá, ktoré po sérii modernizácií a zvýšení efektívnosti dokážu aerolínie ľahšie obsadiť.

"A380 má stále miesto v portfóliu produktov spoločnosti Airbus," povedal Flourens a dodal, že európsky koncern má v pláne zlepšiť efektívnosť aj tohto superjumba. Airbus A380 je najväčšie osobné dopravné liedatlo na svete a jediný konkurent Boeingu 747.

Medzi najväčších odberateľov patrí letecká spoločnosť Emirates, ktorá má vo svojej vzdušnej flotile 80 strojov A380 a ďalších 62 objednaných.

Dvojposchodové a štvormotorové lietadlo prvýkrát vzlietlo v apríli 2005 vo francúzskom Toulouse, kde sa lietadlá vyrábajú ako spoločný projekt Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a Španielska. Zamestnáva asi 50 000 ľudí.