Aktuality
Čína bude mať najväčšie letisko na svete

Čína bude mať najväčšie letisko na svete

11.10.2016

Do roku 2018 Čína dokončí prvú fáru nového medzinárodného letiska v blízkosti Pekingu. Oficiálne meno nového letiska zatiaľ nie je známe, podľa miesta výstavby mu už ale prischla prezývka Daxing.

Konečná kapacita má ročne dosiahnuť 100 miliónov cestujúcich.

Rozlohou najväčšie letisko na svete (2 680 ha) bude mať po dokončení rozsiahly terminál v tvare šiestich vybiehajúcich lúčov.

Jeho podobu navrhla nedávno zosnulá britsko-iracká architektka Zaha Hadidová.

Po dokončení prvej fázy letisko so štyrmi pristávacími dráhami zvládne 45 miliónov ľudí ročne. V ďalších dvoch fázach sa rozrastie až na plánovanú ročnú kapacitu 100 miliónov pasažierov a 9 pristávacích dráh. Jedna z nich bude slúžiť čínskemu vojenskému letectvu.

Peking - Daxing by sa mal v počte pasažierov dostať na úroveň Hartsfield - Jacksonovho medzinárodného letiska v Atlante, ktoré je dnes z hľadiska počtu odbavených cestujúcich najrušnejšie na svete. V roku 2015 prepravilo 96,2 miliónov ľudí.

Nové letisko bude aj centrálou pre najväčšie čínske airlínie - China - Eastern Airlines a Southern Airlines.

Výstavba nového letiska v okolí Pekingu (zamojčí megalopolis sa označuje aj skratkou Jing-Jin-Ji) sa začala koncom roka 2014. Náklady výstavby majú dosiahnuť 80 miliard juanov (asi 11 miliárd eur).

S Južnou železničnou stanicou v Pekingu ho má spájať špeciálny rýchlovlak, takéto spojenie bude trvať pribline 30 minút.

Súčasné pekingské medzinárodné letisko Capital je druhé najrušnejšie na svete. Nachádza sa 25 kilometrov severovýchodne od centra Pekingu, jeho kapacita už ale súčasným nárkom nestačí.

Kvôli preťaženosti tamojšie lety často meškajú.

Letisko Daxing sa buduje asi 50 kilometrov južne od centra čínskej metropoly.

Okrem Pekingu má slúžiť aj pre provinciu Che-pej a prístav Tchien-ťin, z ktorých Čína plánuje vytvoriť spojenú rozvojovú zónu, povedal hovorca projektu.