Aktuality
Boeing získal veľkú zákazku v Katare

Boeing získal veľkú zákazku v Katare

14.10.2016

Americká spoločnosť Boeing sa dohodla s katarským leteckým prepravcom Qatar Airways na zákazke na stovku nových lietadiel. Hlavnú časť kontraktu tvorí záväzná objednávka 40 lietadiel a opcia na ďalších 60. Jeho hodnota sa odhaduje na 18,6 miliardy dolárov (16,85 miliardy eur).

Záväzná objednávka tvorí 30 strojov 787-9 Dreamliner a desať 777-300ER za 11,7 miliardy dolárov. Opcia znie na 60 lietadiel 737 MAX 8 za 6,9 miliardy dolárov.

Flotila štátom vlastnených aerolínií z Perzského zálivu sa tak zdvojnásobí a bude ju tvoriť 84 strojov. Boeing ich do Kataru dodal v posledných deviatich rokoch.

Svoju ekonomickú silu Qatar Airways už potvrdil začiatokom roka, keď sa stal viac ako 20% vlastníkom firmy International Airlines Group (AIG), ktorej patria British Airways. Vďaka tomu má teraz lepšie postavenie vo Veľkej Británii a na európskom kontinente.

Boeing dlhodobo súperí o vedúcu pozíciu na svetovom trhu lietadiel s európskym konkurentom Airbus. Vlani sa mu podarilo štvrtý rok po sebe Airbus prekonať v dodávkach lietadiel zákazníkom.

V nových zákazkách však za svojim európskym konkurentom zaostal. Začiatkom októbra oznámila, že v treťom štvrťroku tohto roku získala odbyt pre 150 lietadiel, vlani v rovnakom období to boli objednávky na 182 strojov.

Airbus sa podarilo uzavrieť viacero lukratívnych dohôd a ázijskými leteckými spoločnosťami na júlovom aerosalóne vo Farnborough. Ide o lietadlá A320 na stredné a krátke vzdialenosti.

Pri predaji najväčšieho civilného lietadla A380 sa mu ale darí menej. Jeho produkciu preto znížili na jeden stroj mesačne. Aerolínie dávajú v poslednom období prednosť ekonomicky výhodnejším a menším dvojmotorovým lietadlám.