Aktuality
Bratislava: Cyklistov pribúda, ukazujú cyklosčítačky

Bratislava: Cyklistov pribúda, ukazujú cyklosčítačky

14.10.2016

Počty cyklistov v meste pribúdajú nielen v lete, v tomto roku sa na bicykli jazdilo viac aj v septembri. Vyplýva to z údajov dvoch cyklosčítačov mestskej organizácie Bratislava Tourist Board (BTB). Sú na hraničnom priechode Berg a pri Moste SNP.

"Mesiac september nás poriadne prekvapil, oprosti roku 2015 sme v rovnakom čase tohto roku namerali nárasť o 77,82 percenta. Rekordným bol však mesiac august, v ktorom evidujeme takmer 52 000 prejazdov cyklistov na Viedenskej ceste, ktoré sú doposiaľ najvyššie namerané na našich cyklosčítačoch," uvádza predsedníčka predstavenstva BTB Alžbeta Melicharová.

Dobré čísla potvrdzuje údajmi z hraničného priechodu Berg, ktorým od začiatku tohto roka do septembra prešlo obojsmerne takmer 150 000 cyklistov. Ide o medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 6 (Riečna cesta), ku ktorej sa pripája v Bratislave Eurovelo 13 (Cesta železnej opony).

Od osadenia cyklosčítačov v novembri 2014 počet cyklistov cez priechod Berg stále rastie. Do konca septembra 2016 ich tadiaľ prešlo viac ako 292 000 cyklistov v oboch smeroch. Mesačne to býva niekoľko tisíc, od mája ich počet presahuje hranicu 21 000 a v auguste tohto roka takmer 28 000.

Rastúci trend zaznamenáva aj cyklosčítač na Viedenskej ceste, ktorý zachytáva aj cyklistov jazdiacich v rámci mesta. Do konca septembra tadiaľto prešlo viac ako 548 000 cyklistov. Najviac ich býva najmä od apríla do septembra. V auguste tohto roka ich bolo rekordne - takmer 52 000.

Na podporu cykloturizmu v hlavnom meste fungovali v lete aj cyklobusy na Devín, bola tiež vytvorená aplikácia Cyklotrasy Bratislava, ktorá poskytuje bezplatne informácie o cyklotrasách v okolí mesta.