Aktuality
Airbus prekonal rekord

Airbus prekonal rekord

14.10.2016

Jubilejný desaťtisíci stroj so špeciálnou farebnou úpravou výrobca odovzdal zástupcom Singapore Airlines vo fracúzskom Toulouse. Stroj typu A350-900 by už tento mesiac mal lietať na linke do San Franciska.

Singapore Airlines už má vo svojej flotile 6 takých lietadial, celkovo si ich objednala 67.

Najnovší Airbus A350 je vybavený viacerými technológiami na zlepšenie vnútorného prostredia a obmedzovanie pásmovej choroby vrátane vlhkosti vzduchu a komfortnej teploty.

"Sme mimoriadne hrdí, že tento míľnik môžeme oslavovať so Singapore Airlines, jedným z našich najstarších a najvernejších zákazníkov," povedal počas slávnosti šéf Airbusu Tom Enders.

Spoločnosť Singapore Airlines prvý Airbus kúpila v roku 1979 (typ A300 B4) a v jej flotile spolu s dcérskymi spoločnosťami boli doteraz všetky typy lietadiel, ktoré Airbus vyrába.

Ako prvá nasadila v októbri 2007 na svoje linky veľkokapacitné A380 a v roku 2018 ako prvá bude lietať s novým typom A350 s ultra dlhým doletom zo Singapuru do New Yorku. Spolu s letom do Los Angeles to bude 16-19 hodín bez medzipristátia.

Kabína pre cestujúcich má väčšie úložné priestory na príručnú batožinu. Farebnosť osvetlenie sa dá regulovať, čo pomáha zlepšiť psychiku cestujúcich a regulovať spánkové cykly na dlhších cestách. Sedadlá v ekonomickej triede spĺňajú kritéria Premium Economy s väčším priestorom a pohodlím.

Prvým predaným lietadlom Airbusu bolo A300 B2, ktorý pre Air France dodal 10. mája 1974.

Dnes sa Airbusu darí v oblasti dopravných lietadiel získavať dostatok objednávok a má podpísané zákazky na dodávku 6 700 lietadiel.

V prípade veľkokapacitných A380 ale musel pre pokles záujmu znížiť tempo ich výroby na 1 mesačne.