Aktuality
Rímsky vodopád v Betliari dostal novú podobu

Rímsky vodopád v Betliari dostal novú podobu

18.10.2016

V anglickom parku pri Andrássyovskom kaštieli v Betliari v okrese Rožňava obnovili Rímsky vodopád. Patrí medzi najhodnotnejšie stavby parku a jeho stav sa za posledných niekoľko rokov výrazne zhoršil.

Rekonštrukcia sa zamenrala na porušené murivá, statické poruchy, skorodované kovové a šťažený prístup k pamiatke.

"Pri Múzeu Betliar funguje Občianske zdtuženie Andoras, ktoré od Nadácie VÚB získalo 30 000 eur na obnovu Rímskeho vodopádu a revitalizáciu jeho okolia,"informovala Judita Krajčiová z múzea.

V rámci projektu sa revitalizovalo okolie, odstránili náletoví dreviny a ich koreňový systém, vysadilu noví dreviny, spravilo statiské zabezpečenie objektu, obnova murív a čistenia vodných nádrží.

Rímsky vodopád navrhol Josef Bergmann ako súčasť unikátneho vodného systému počas druhej veľkej úpravy parku v 20. rokoch 19. storočia. Vodopád v podobe zrúcaniny rímskeho antického akvaduktu bol postavená v roku 1823. Je jedinečný aj tým, že ide o najvyšší umelý vodopád na Slovensku, vysoký približne deväť metrov. Začiatkom 20. storočia bol bazén pod vodopádom ohradený vysokou klietkou a upravený ako zverinec, kde Andrássyiovci chovali ľadové medvede, pričom išlo o prvý chov ľadových medveďov na svete.

Rozsiahly anglický park s rozlohou viac ako 80 hektárov pri kaštieli v Betliari založil osvietený aristokrat, slobodomurár, gróf Leopold Andrássy koncom 18. storočia. Podľa zoznamu organizácie ICOMOS patrí medzi najvýznamnejšie historické záhrady sveta.

"Architektonický prvok, akým je Rámsky vodopád, je výnimočný nielen v našej krajine, ale v celej Európe. Sme radi, že sme sa mohli podieľať na jeho revitalizácii a upozorniť tak na kultúrny význam tohto majstrovského artefaktu," uviedla zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB Elena Kohúriková.