Aktuality
Rimania nechcú McDonald's pri Vatikáne

Rimania nechcú McDonald's pri Vatikáne

20.10.2016

McDonald's chystá otvorenie reštaurácie pri Vatikáne. Rimanom ani kardinálom sa to nepáči.

Skupina obyvateľov Ríma sa listom obrátila na pápeža Františka, aby zabránil otvoreniu prevádzky rýchleho občerstvenia McDonald's v blízkosti Vatikánu. Podľa nich hrozí narušenie kultúrnej a sociálnej identity rímskej štvrte susediacej s Vatikánom.

S plánom otvorenia pobočky reťazca s rýchlym občerstvením v blízkosti Vatikánu podľa agentúry APA nesúhlasia ani niektorí kardináli.

Obyvatelia z okolia ulice Borgo Pio a združenie spotrebiteľov Codacons žiadajú v liste pápeža, aby nedopustil "nekontrolovateľný príliv" turistov na miesta, kam každý rok prichádzajú pútnici z celého sveta.

Dopravné problémy

Okrem narušenia kultúrnej identity miesta argumentujú aj dopravnými problémami v oblasti. Skupina sa obrátila aj na rímsky magistrát.

Termín otvorenia nie je podľa denníka La Repubblica istý. Rímsky magistrát totiž tomuto zámeru ešte údajne nedal zelenú, pretože od McDonald's nedostal všetky doklady.

"Je to prinajmenšom kontroverzné a perverzné rozhodnutie," komentoval kardinál Elio Sgreccia plán otvorenia McDonald's v blízkosti Svätopeterského námestia v rozhovore pre denník La Repubblica. Podľa neho by sa mali rešpektovať architektonické tradície tohto miesta.

Podľa práva a zákona

Vatikánska správa nehnuteľností (APSA) by od firmy McDonald's získala podľa talianskych médií za prenájom 538 štvorcových metrov mesačne 30 000 eur.

Zástupca APSA kardinál Domenico Calcagno prenájom obhajuje tým, že všetko podľa práva a zákona.

Podľa agentúry APA sa pri vstupe do Vatikánu chystajú podnikať aj ďalšie stravovacie reťazce.

Jednou z nich je napríklad Hard Rock Cafe, ktorá má záujem otvoriť svoju prevádzku na ulici Via della Conciliazione, ktorá vedie od Anjelskeho hradu a ústi do Svätopeterského námestia.

Priestory v budove, kde je teraz knihovňa saleziánskeho rádu, jej má opäť prenajať správa nehnuteľností Vatikánu.