Aktuality
Ondrejský jarmok a 7 ďalších dôvodov prečo navštíviť Komárno

Ondrejský jarmok a 7 ďalších dôvodov prečo navštíviť Komárno

10.11.2016

V minulosti bolo súčasťou Uhorska, neskôr patrilo do Maďarska. Aká je dnešná podoba Komárna a čo v ňom oplatí vidieť?

Mesto leží na ľavom brehu Dunaja a patrí k najstaršie trvalo obývaným lokalitám na Slovensku. Komárno je väčšou časťou historického sídla bývalého Uhorska, istý čas bolo aj sučasťou Maďarska. Po prvej svetovej vojne došlo k oddeleniu mestskej časti Újszöny, ktorú dnes poznáme ako Komárom. Obe mestá sú dodnes spojené mostami - cestným a železničným. Minulý rok Komárno oslávilo 750 rokov existencie. A tento víkend bude oslavovať opäť. Do mesta totiž zavíta Ondrejský jarmok. Máme pre vás aj ďalšie tipy, ktoré miesta by ste v Komárne mali vidieť, ak sa tam vyberiete. Niektoré však počas víkendu nemusíte nájsť otvorené.

Jeden z TOP zimných jarmokov na Slovensku

V posledných rokoch na Slovensku opäť ožila tradícia jarmokov. Ten svoj má už takmer každé naše mesto. Komárno a jeho tradičný Ondrejský jarmok patrí k top zimným jarmokom na Slovensku. Jarmok sa koná na Hradnej ulici blízko pri Pevnosti v termíne od 11. do 13. novembra 2016. Už tradične sa môžete tešiť na remeselníkov, ktorí budú nielen predávať, ale ukážu aj svoje umenie. Neodmysliteľnou súčasťou bude aj gastronomická časť, ktorou sa ponesie vôňa tradičných špecialít mesta a regiónu.

Zichyho a Kultúrny palác (Komárno)

Jeden stojí oproti Sv. Ondreja, druhý na Námestí generála Klapku. Oba zaujmú krásnym zovňajškom. No isto to nie jeto jediné, prečo by ste sa mali vybrať práve k nim. V ich interiéroch našlo svoj domov Podunajské múzeum. Mimo hlavnej sezóny je však otvorené len cez týždeň. Viac informácií nájdete na stránke múzea. V kultúrnom paláci sa zoznámite s dejinami mesta už od praveku. A spoznáte slávneho rodáka - maliara Karola Harmosa. V Zichyho paláci zase "narazíte" na skladateľa Franza Lehára a spisovateľa Móra Jókaiho, ktorých si takisto svet spája s mestom Komárno. Toho sa týka aj ďalšia časť expozície - dejiny mesta rokov 1849 - 1945.

Kostol Sv. Ondreja (Komárno)

Nádherná, dnes neskorobaroková budova s klasicistickými prvkami, to nemala na ružiach ustlané. Kostol v 18. storočí až príliš rýchlo postavili. A ešte ani maľovka neoschla, v tom istom roku ako ho dokončili, z neho zemetrasenie spravilo ruinu. Na pamiatku tejto udalosti sa každý deň o tretej popoludní rozoznejú zvony. Obnovený kostol poničil požiar a dorazilo ťažké bombardovanie. "Sv. Ondrej" dnes opäť stojí v plnej kráse oproti Kultúrnemu palácu a láka nielen atmosféru, ale aj skutočne krásnou výzdobou.

Námestie generála Klapku (Komárno)

V samotnom srci mesta leží, okrem zóny popretkávanej obchodmi a reštauráciami, aj niekoľko zaujímavých pamiatok. Súčasťou historického jadra Komárna je neprehliadnuteľný Trojičný stĺp. Najstarší verejný pomník postavili ako pamiatku na dve udalosti - povstania Rákócziho a morovú epidémiu. No a za ním je pamiatka udalostí minuloročných. Maľba k 750. výročiu udelenia mestských práv listom kráľa Bela IV. Inak, Komárno oslavuje na deň bláznov. O kúsok ďalej "stráži" socha generála Klapku, ktorý velil obrane Komárna, poslednej bašte revolucionárov, ktorí sa postavili rakúskej cisárskej armáde. Za ním stojaca Radnica, v ktorej dnes sídli mestský úrad, bola niekoľkokrát zničená. Postojte chvíľu na tomto mieste, hlavne, ak sa blíži celá hodina. O 10.h, 12.h, 14.h a 16.h sa totiž námestím rozoznie husársky pochod. A ukáže sa aj husár. Vyjde z dvierok na veži radnice.

Nádvorie Európy (Komárno)

S historickou časťou mesta je Nádvorie Európy spojené "tajnými" vstupnými bránami (ukazuje na ne šípka, nájdete ich bez problémov). Práve vďaka nim nie je rušivým elementom inak historického centra. Na modernom námestí sa snúbia architektúry a umelecké štýly rôznych krajín Európy. Pozorné oko návštevníka isto spozná napríklad Taliansko medzi viac ako 40 budovami. Každá budova je úplne odlišného štýlu a napriek tomu námestie pôsobí harmonickým dojmom. Vďaka farebným kombináciám zo stien sála energia aj v studený deň. Dojem dotvárajú sochy panovníkov a iných osobností a zeleň. Isto oceníte možnosť posedieť si na lavičke alebo v kaviarni a užiť si pokojné, príjemné prostredie.

Pevnosť (Komárno)

Komárňanská pevnosť je často a takmer všade propagovaná ako najväčšia atrakcia mesta. Všade vidieť šípky navigujúce k tejto atrakcii. Pevnosť je vskutku jedinečná, obrovská. A mala by byť zapísaná do zoznamu UNESCO. Škoda len, že nie je v takom stave, aby boli možné individuálne prehliadky. Dnu sa dostanete len so sprievodcom a mimo hlavnej sezóny (január až jún a október až december) sú sprevádzané prehliadky len utorok až piatok aj to len o 9.h, 11.h a o 14.h.

Pevnosť Monostor (Komárom)

Táto pevnosť ležiaca na "maďarske" strane mesta, je našťastie vo výbornom stave a denne prístupná. Bodaj by nie, keď je to najväčšia novodobá pevnosť v strednej Európe. Vojenský objekt klasicistického štýlu uzrel svetlo sveta v 19. storočí. Človek až žasne pri pohľade na jeho múry vybudované z masívnych, presne vyrezaných kameňov, na jeho podzemné chodby a vlastne na celú stavbu. Veď celá pevnosť, aj so strelnicami, má rozlohu 25 hektárov a je schopná "ubytovať" okolo 8000 ľudí. Zachovala sa nám vo výbornom stave. Hoci jej úlohou bola chrániť, nikdy nezažila boj. Bola výcvikovým strediskom, zbrojnicou, veliteľstvom, muničným skladom Červenej armády. Dnes okrem toho, že je prístupná návštevníkom, hostí aj množstvo všakovakých akcií. Výstavy, historické festivaly, koncerty, predstavenia. Dokonca sa v jej priestoroch nakrúca. Nie vždy je počas týchto udalostí pevnosť prístupná aj návštevníkom, preto je lepšie si to overiť na stránke.

Termálne kúpaliská

Okrem kultúrnych podujatí a historických pamiatok lákajú mestá Komárno a Komárom aj možnosťou zaplávať si v akomkoľvek počasí. Dostali vzácny dar, liečivú termálnu vodu a tak niet divu, že na oboch stranách Dunaja vyrástli termálne kúpaliská. Termálne kúpalisko Komárno (otvorené denne) a Brigetio termálne kúpalisko Komárom (denne okrem pondelka) ponúkajú síce v lete viac atrakcií a viac zábavy, ale práve v týchto sychravých dňoch je ťažké odolať hrejivému kúpeľu.