Aktuality
Dejisko filmu Upír Nosferatu opravujú

Dejisko filmu Upír Nosferatu opravujú

16.11.2016

Ak plánujete návštevu Oravského hradu, počítajte s tým, že niektoré časti hradu neuvidíte. Prechádzajú údržbou.

Oravský hrad je veľkým lákadlom počas celého roka. V novembri sú otváracie hodiny na hrade od 10.h do 15.h. V súčasnoti však prechádza údržbou a niektoré expozície sú pre verejnosť zatvorené. "Čas rekonštrukčných prác sme už ukončili, ale niektoré naďalej trvajú," informovalo Oravské múzeum. Komplexná údržba zahŕňa vybrúsenie a natieranie poškodených podláh, obnovu priestorov Thurzovho paláca ako aj výmenu strešnej krytiny na administratívnom trakte Dolného hradu.

Čo je na hrade k dispozícii

Počas zimnej sezóny, teda od novembra do marca, nie je pre návštevníkov z dôvodu ochrany zbierkových predmetov prístupná Klenotnica Oravského hradu, II. hradná galéria a v prípade nepriaznivých pomerov aj Citadela. "V súčasnosti sú pre návštevníkov k dispozícií časti Dolného hradu, expozície Stredného hradu - Korvínov palác, Prírodovedná expozícia, Etnografická expozícia, momentálne aj Citadela - Archeologická expozícia a Mediatéka," uviedlo Oravské múzeum.

Hrad vo svete preslávil Upír Nosferatu

Hovorí sa, že režisér filmu Upír Nosferatu dostal tip na Oravský hrad od potomkov Thurzovcov, ktorí pochádzajú z rôznych krajín, hlavne však z Nemecka. Hoci bol film natočený tajomne a zábery nie sú jednoznačne identifikovateľné, dnes už nikto nepochybuje o tom, že slávny film Upír Nosferatu z roku 1922 sa natáčal na Oravskom hrade. A mohli by sme menovať aj mno ďalších filmov zo slovenskej i svetovej produkcie. Vlani vo vrchnej časti hradu v tzv. Citadele otvorili Mediatéku, kde múzeum pripravilo originálnu expozíciu, ktorá sa zameriava na filmovú históriu Oravského hradu. Ich zozname je zverejnený na stránke hradu.

Na Oravskom hrade alebo v jeho okolí bolo natočených viacero filmov:

Slovenské / československé:

Koza Lapka, Adam Šangala, Kráľ Drozdia brada, Rozprávka rozprávok, Matúš, TV seriál Škriatok, Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku

Zahraničné:

Upír Nosferatu, TV seriál Jánošík, Princezná a žobrák, Dračie srdce II., Cárov emisár