MADEIRA - jar po celý rok

JAR PO CELÝ ROK

Madeira nie je uprostred modrých vôd Atlantiku sama. Štyri ostrovy, ktoré spolu s ňou tvoria madeirské súostrovie, sú dobre stráženým tajomstvom rodených Madeirčanov. Málokto z vonkajšieho "veľkého sveta" vie, že existujú. Vládne tu vzácny pokoj a idylka nerušená prúdom turistov.

Prírodné bohatstvo, príjemná subtropická klíma a teplý Golfský prúd sa starajú o to, že zelená a rozkvitnutá Madeira má štatút jari po celý rok. Ostrov ponúka mnoho trás od najvyšších vrchov Pico Ruivo či Pico do Arieiro cez vavrínové pralesy a hlboké údolia. Prírodných pláží nie je veľa - sú však o to zaujímavejšie, pokojnejšie, s liečivým pieskom.

Metropola Funchal s umeleckými galériami pod holým nebom konkuruje kráse upravených trávnatých kobercov i majstrovských prírodných kreácií Ostrova jari. História, kultúra a tradície, svetoznáma madeirská čipka a víno sú tiež zmyselnou súčasťou hrdého kúska tisíc kilometrov vzdialeného Portugalska.

Madeirčania sú srdeční, otvorení a typicky subtropicky uvoľnení ľudia s tak trochu fatalistickým prístupom k životu.

Keď podniknete túru na vrchy, Váš návrat môže byť neobyčajný a nezabudnuteľný. Na dopravnom prostriedku s názvom "carro de cesto", čo v preklade znamená prútené auto alebo auto z koša, sa budete rútiť až 50 kilometrovou rýchlosťou za hodinu. Je to kôš na lyžiach a jedinou brzdou sú topánky so špeciálnymi gumovými podrážkami, ktoré majú na nohách obaja carrieiros, miestni sankári. No musia byť mimoriadne dobre vytrénovaní!

Oplatí sa vyjsť až na vrchol útesu Cabo Girao, s výškou 600 metrov je to druhý najvyšší prímorský útes v Európe a jedene z najvyšších na svete. Na vrchu čaká atrakcia, ktorá sa dá porovnať vari len s Veľkým kaňonom v americkej Arizone.

Madeira je jednoducho svoja - nádherná, malebná, pestrá a predstavuje neuveriteľnú skladačku najrôznejších typov krajiny. Od prímorských pralesov a banánovníkových plantáži až po vysokohorské lúky vo výške okolo dvetisíc metrov si možno vybrať akúkoľvek oblasť a akýkoľvek biotip - na ostrove ho určite nájdete. Zároveň tu nájdete niečo, čo by ste inde hľadali márne. Viac ako dvetisíc kilometrov zavlažovacích kanálov - tzv. levád.

Na ostrove môžete vidieť aj jedinečné geologické úkazy, ktoré po sebe zanechali sopečné sily. Jedným z nich sú lávové tunely v blízkosti dediny Sao Vicente na severnom pobreží.

Návštevníkov hlavného mesta ostrova hrdo víta najslávnejší madeirský rodák súčasnosti, futbalista Cristiano Ronadlo. Hoci má Funchal niečo cez stotisíc obyvateľov, je ôsmym najväčším mestom Portugalska.

Názov mesta je odvodený od fenikla - portugalsky funcho, ktorý tu hojne rástol v časoch vzniku mesta.

 

Autor: Veronika