ŠKÓTSKO - večne upršané

OBJAVOVANIE ŠKÓTSKYCH VYSOČÍN

Starí Rimania nazývali Škótsko Caledonia podľa caleta, keltského výrazu označujúceho tvrdosť až surovosť.Škótsko Vás už z diaľky uvíta typickým daždivým počasím. Často sa potvrdzuje miestne príslovie: "Ak sa Vám škótske počasie nepáči, počkajte desať minút, pretože určite sa zmení."

Raňajky v Škótsku full scottish breakfast sa prakticky nelíšia od full english. Môžete ochutnať čierny puding, čo sú vlastne ochutnené krúpy s krvou. K najchutnejším druhom raňajok však jednoznačne patrí kvalitná šunka a opeknadé paradajky s bylinkami.

K najkrajším miestam patrí územie vysočín Highlands (Scottish Highlands). A'Ghàidhealtachd - takto je pomenovaný Highlands v škóstkej gaelčine. V doslovnom preklade ide o územie Gaelov, teda Škótov. Tento región sa považuje za turistický raj - teda ak nehľadáte hustú sieť služieb a turistický priemysel v podobe rozľahlých hotelových komplexov a všetkých výdobytkov modernej civilizácie. Na Highlands je však najzaujímavejšia krásna príroda. Rozhodne netreba obísť dvojicu škótskych národných parkov: Loch Lomond and the Trossachs National Park a Cairngorms National Park. Oblasť Highlands je domov zaujimáveho druhu horského dobytka.

Škótsky náhorný dobytok - Highland Cattle

Cairngorms National ParkLoch Lomond and the Trossachs National Park

Gajdy sú neodmysliteľnou súčasťou Škótska. Nie sú síce pôvodný nástroj, no Škóti ich doviedli do dokonalosti. Najkrajšie znejú práve horalské z oblasti Highlands. A čo prezrádza károvaný vzor kiltu? Károvaný vzor na škótskej sukni vypovedá o tom, ku ktorému z rodinných klanov nositeľ patrí. Vlastné vzory majú aj niektoré škótske regióny i organizácie.

Edinburgh, najkrajšie mesto, ktoré svojím skvelým bulvárom Princes Street a priestrannosťou novej časti mesta pripomína Paríž. Rozlohou propomína Prahu a tá má tú správnu veľkosť, akú má mesto mať, aby sa v ňom dobre žilo. Obyvatelia Edinburghu sú pyšní na svoju najkrajšiu ulicu Princes Street.

Nie je možné, aby ste išli do Škótska a neochutnali pravú škótsku whisky. Ako dlho zreje škótska whisky? Pravá Scotch whisky zo škótskej pálenice zreje v dubových sudoch najmenej tri roky. Minimálny obsah alkoholu je 40 percent. Potom zostáva už len popriať Slinte mhath!, Na zdravie!

V Škótsku sa hovorí troma jazykmi: angličtinou, škótskou gaelčinou a lallans. Ide o škótsko-anglický dialekt, ktorým sa komunikuje v nížinatej časti krajiny a v ktorom nemôžete prepočuť početné výrazné "ch".

 

Autor: Veronika