LONDÝN v novom svetle

LONDÝN v novom svetle

Mesto na Temži je v jednom veľkom kole: okolo historického centra s Big Benom, Westminsterským opátstvom a Tower Bridge vyrastá metropola plná superlatívov. Nové City symbolizuje éru budúcnosti - a zároveň miesto, kde každá ulica dýcha históriou.

Londýn je neuveriteľne rozmanitý a priateľský, tým každého presvedčí.

Tower a Katedrála sv. Pavla sú podstané oporné body vyznačené na všetkých turistických mapách. Ale aj mimo centra dokáže mesto ponúknuť zaujímavé atrakcie: čarovné parky, originálne reštaurácie, pulzujúce trhoviská a vzrušujúce galérie.

PECKHAM - zázrak na juhu mesta

Peckham je chaotický - ale určite stojí za návštevu. Na svoje si prídu nadšenci umenia. Hlavná ulica Rye Lane je typickou londýnskou štvrťmíľou: plná tínedžerov, starožitníctiev, obchodov s originálnymi parochňami a nechtových štúdií. Fanúšikovia moderného umenia si prídu na svoje: umelecká iniciatíva Art Lick organizuje každú druhú sobotu túry po stopách umeleckej scény na východe Londýna, umožňuje pozrieť si štúdiá alebo organizuje stretnutia s umelcami.

SHOREDITCH - stretnutia umeleckej avantgardy

Srdcom oblasti je Brick Lane, ktorá sa ťahá cez Shoreditch od severu na juh. Viac než kilometer dlhú jednosmernú ulicu lemuje pestrá zmes bangladéšskej komunity s mladými umelcami. V južnej časti nájdete bengálske reštaurície s "najlepším karí v meste", usilujúce sa dobiedzavo o priazeň zákazníkov akciovými ponukami. Ak nemáte chuť, odporúča sa povedať, že ste práve jedli.

V prípade, že prší alebo trhovníci už zatvorili, odporúčame Whitechapel Gallery južne od Brick Lane. Od roku 1901 vystavuje diela svetoznámych umelcov, akými bola už vtedy slávna Frida Kahlo či Pablo Picasso s jeho Guernicou. Návšteva osobitnej galérie sa určite vyplatí. A vstup je zdarma.

Niečo pre nadšencov dvojkolesového dopravného prostriedku

Regent's Canal - kto sa vydá pozdĺž kanála, vyhne sa hlavným uliciam a užije si sever mesta z inej stránky - a predsa ide o typický Londýn s jeho meniacim sa životným štýlom. Najlepší pohľad na svet okolo je zo sedadla bicykla. Tie si môžete bez problémov požičať u Barclays Cycle Hire pozdĺž trasy.

STRED SVETA

Belsize Road na severozápade Londýna sa rozprestiera medzi nádražím Kilburn High Road a stanicou metra Swiss Cottage. Nie je bohatá, ale predsa je niečím výnimočná. Na tejto "míli" žije vedľa seba v mieri a porozumení viac ako tucet rôznych národov. Belsize Road, istým spôsobom skutočný stred sveta. Je to najlepší londýnsky priemer a najreprezentatívnejšou vzorkou mesta. Všetko sa krúti okolo ľudí, pestrej zmesi obyvateľov veľkomesta prakticky z celého sveta.

Pod poštovým smerovacím číslom NW6 nájdete - v abecednom poradí - Albáncov aj Angličanov, Arménov, Belgičanov i Brazílčanov, Číňanov, Francúzov, Írov, Nemcov, Rakúšanov, Španielov, Srílančanov, Talianov, Turkov či Turkménov. A, samozrejme, aj českých, slovenských, poľských a iných mladých či starších ľudí, ktorí tu študujú, pracujú a žijú. NW znamená severozápadnú časť Londýna, šestka zodpovedá oblasti Kilburn District.

 

Autor: Veronika