SICÍLIA - vášnivá a hrdá mágia

KRAJINA, KDE SA VŠETKO MENÍ A KDE VŠETKO ZOSTÁVA ROVNAKÉ...

Na tomto ostrove musíte žiť alebo sa naň pravidelne vracať, pretože vás to do týchto nádherných končín ťahá. Musíte porozumieť domácim, pochopiť ich zmýšľanie, štýl a tradície, spoznávať ich priateľov a celé rodiny. "Ē facile essere felici in Sicilia - Je jednoduché byť šťastným na Sicílii!" Hovoria miestni a najlepšie je skúsiť to na vlastnej koži.

Sicília bola pre svoju strategickú polohu v srdci Stredozemného mora vždy ostrovom všetkých. A práve snahy vlastniť čo len kúsok zo žírnej pôdy začali písať históriu ostrova. Sicília bola okupovaná Grékmi, Feničanmi, Rimanmi, Byzantíncami, Turkami, Francúzmi, Španielmi a dokonca aj Arabmi - a všetci v nej zanechali stopy vlastnej kultúry a typickej architektúry. Dlho tu vládli aj Vikingovia, ktorí tu zanechali nielen svoje gény, ale aj niekoľko vynálezov a "pohanských odkazov".

Dnešná Sicília sa absolútne líši od zvyšku Talianska. A to všetkým a vo všetkom! Na sicílskej vlajke je symbol ženskej hlavy s troma ohnutými nohami vychádzajúcimi z hlavy. Hlava odkazuje na Gorgóny z gréckej mytológie známe ako tri medúzy. Hlavný dôvod ich symbolu sú historické fakty o forme ostrova, ktorý je v tvare trojuholníka (staroveké pomenovanie bolo Trinacria, Trojcíp). Mladí Sicílčania si ho dávajú aj tetovať. Gorgóny, príšery z gréckej mytológie, svojím monštruóznym vzhľadom, zlatými krídlami, rukami s bronzovými pazúrmi a hadmi namiesto vlasov symbolizovali tri zvrátenosti: Euryalé predstavovala sexuálnu zvrátenosť, Sthenó morálnu zvrátenosť a Medúza intelektuálnu perverznosť.

 

Sicília ponúka rôzne pamiatky a nádherné mestá, ale aj skryté a nepoznané kúty. Múdre je začať rozprávkou Taorminou, ktorá sa hrdí súkromným ostrovčekom Isola Bella, nasiaknúť históriu v centre Catanie a schladiť sa výstupom na Etnu, ktorá z času na čas ukáže svoju silu. Nikto sa jej však nebojí, aj keď už niekoľkokrát zrovnala Cataniu so zemou. Obyvatelia dedín pod Etnou, ako Belpasso, Nicolosi, Zafferana Etnea alebo Pedara, sa neboja žiarivej lávy, ale naopak, tej podzemnej, ktorú nevidieť a je pre ľudí a okolie oveľa nebezpečnejšia. Práve tá vytvára podzemné sopečné jaskyne.

Smerom z východu na západ si treba pozrieť katakomby a historické centrum na oblom kopci mesta Ragusa, navštíviť dych vyrážajúce chrámy: vo Valle dei Templi neďaleko Agrigenta - archeologickú oblasť považovanú za najpôsobivejšie komplexy starogréckych stavieb mimo Grécka. Cestou sa zastaviť aj v meste duchov Poggioreale, kde zostalo všetko tak, ako to nechali obyvatelia utekajúce pred zemetrasením v roku 1980.

Významní Sicílčania

Sicília bola a je domovom významných ľudí. Tu sa narodil fenomenálny Archimedes zo Syrakúz (287 - 212 pred n.l.), ktorý venoval ľudstvu dôležité objavy v matematike a fyzike. Empedoklés (490 - 430 pred n.l.), filozof, básnik a vedec je považovaný za zakladateľa sicílskej lekárskej fakulty. Moderný vedec Ettore Majorana (1906 - 1938) významne prispel k celosvetovým objavom v oblasti jadrovej fyziky.

Predovšetkým bola Sicília domovom spisovateľov a literátov. Patria medzi nich Luigi Pirandello (1867 - 1936), Salvatore Quasimodo (1901 - 1968), Giovanni Verga (1840 - 1922) a Andrea Camilleri (1925).

Gurmánstvo, téma numero uno

Pri rozprávaní o Sicílii nemôžeme vynechať tému jedla. Sicília je vychýrená excelentnými kulinárskymi špecialitami. Tie najčerstvejšie ryby z mora, konské mäso, hovädzie alebo bravčové pripravené na rôzne spôsoby priamo na ulici vo väčších mestách ako Palermo alebo Catania. Špecialitou numero uno sú arancini siciliani, ktorým patrí prvenstvo na trajekte smer Kalábria. Harmonický mix ragú, ryže, hrášku a syra vysmážaný v tvare vajíčka.

 

Autor: Veronika