Andalúzske mesto MALAGA

MALAGA ako ju nepoznáte

Malaga je najväčším mestom na známom pobreží Costa del Sol a patrí k významným mestám Španielska. Historická časť mesta s rušným prístavom bola vyhlásená za miesto kultúrneho významu, hlavne pre svoju historickú a umeleckú hodnotu.

V Malage sa zachovali historické pamiatky, ktoré približujú arabskú minulosť. K takýmto zaujímavým miestam rozhodne patrí pevnosť Alcazaba postavená v 11. storočí v maurskom štýle. Pevnosť mala strategickú polohu pre obranu, s výhľadom na more a mesto. Tiež slúžila ako palác vládcov. V archeoloickom múzeu si môžete prezrieť exponáty maurskej keramiky a ďalšie artefakty z miestnych vykopávok.

Na vyššom kopci je ďalšia maurská pevnosť Castillo de Gibralfaro, ktorá bola postavená v 14. storočí, hlavne pre ochranu Alcazaby. Na nádvorí pevnosti je malé múzeum mapujúce históriu pevnosti a miestna kaviareň je výbornou voľbou pre posedenie s panoramickým výhľadom.

Na úpätí kopca sa nachádzajú aj rímske ruiny divadla z čias cisára Augusta. Boli objavené náhodou až v roku 1951. Návšteva ruín divadla je zdarma. Dnes si môžete v tomto unikátnom prostredí vychutnať príjemný koncert.

Domov Pabla Picassa

K hlavným atrakciám Malagy patrí Picassove múzeum v Palacio de Buenavista, ktoré má svetoznámu zbierku Picassových obrazov. V múzeu môžete vidieť 233 diel v stálej expozícii a 43 zapožičaných diel Pabla Picassa, ktoré zahŕňajú širokú škály obrazov, plastík a keramiky.

 Múzeum približuje aj samotného umelca, ako významného tvorcu kubizmu a jeho vplyv na vývoj moderného umenia. Súčasťou je aj knižnica a dokumentačné stredisko, ktoré sústreďuje rôzne zdroje v kontexte s Pablom Picassom. V Malage môžete navštíviť aj miesto narodenia Picassa na Plaza Merced. V pamätných priestoroch je otvorené aj Museo Casa Natal de Picasso a vystavuje diela a obrazy, ktoré Picasso vytvoril počas svojho detstva.

Mesto plné múzeí

V meste Malaga našlo domov viac ako 30 múzeí rôzneho zamerania. K obľúbeným patria Múzeum vína, Múzeum flamenca, Múzeum de Toro Revello alebo Múzeum automobilov. V Múzeu Carmen Thyssen sa nachádza vzácna zbierka obrazov z 19. a 20. storočia s dôrazom na andalúzske umenie. Možno tu obdivovať hlavných velikánov ako Zurbarána, Sorolla alebo Romea de Torres.

K unikátnym patrí aj Interaktívne múzeum hudby. Nájdete tu jednu z najväčších zbierok hudobných nástrojov v Európe a zahrať si môžete na ktoromkoľvek exponáte z takmer tisícky nástrojov. Okrem toho, každá výstavná sieň má k dispozícii niekoľko mechanických prostriedkov, pomocou ktorých môžu návštevníci nadviazať dialóg s výstavou.

Krásne botanické záhrady

Jednu z najkrajších botanických záhrad v Európe môžete vidieť práve v Malage. Botanickú záhradu La Concepcion založil v 19. storočí šľachtic Jorge Loring Oyarzábal a jeho manželka. Často je popisovaná ako tropický raj, kde sa striedajú sekcie formálnej záhrady a lesa. V štýle romantickej záhrady je koncipovaný aj Anglický cintorín, ktorý bol prvým evanielickým cintorínom v Španielsku. Pôvodne slúžil ako pohrebisko cudzincov, ktorí zomreli v Malage. Dnes možno pri prechádzke pomedzi historické náhrobky hľadať dávne spojenie s Veľkou Britániou.

 

Autor: Veronika