Čierna Hora a jej BUDVA

BUDVA - pupok Čiernej Hory

Po búrlivých zmenách, ktoré Srbskom a Čiernou Horou otriasli, sa cestovný ruch od éry novej samostatnosti sľubne rozvíja. V Budve sa ozýva slovenčina ozýva už takmer na každej pláži. Nepotrebujete žiadne víza, stačí si zbaliť doklady a batožinu. Najideálnejšia trasa vedie cez Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu a z Bratislavy je to približne 1 100 kilometrov. Cesty vedúce popri pobreží Čiernej Hory sú však známe hodinovými zápchami, čo na mori nezažijete.

Budva je oprávnene "pupkom" krajiny. Nie je to len jedno mesto, je to takmer štyridsať kilometrov dlhá riviéra s členitým pobrežím, množstvom zátok a romantických pláží. Z tridsiatich piatich sa osem z nich pýši takzvanou modrou vlajkou, teda medzinárodným ocenením za úroveň a kvalitu pláže.

Budva je očarujúce mestečko. Súčasťou centra je starobylé anické Staré Mesto, ktoré bolo postavené na malom polostrove a je opevnené hradbami. Dnes je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Úzke uličky s kamennými budovami centra vás zavedú ku kostolom, ktorých je v takom malom mestečku hneď niekoľko.

Každoročne historické centrum žije divadlom, herecké umenenie predvádzajú miestni, ale aj zaraničné hosťujúce divadlá. Kultúrny život spestrujú aj hudobné koncerty, ľudové slávnosti, zábavné akcie, maškarné plesy, slávnosti na mori i na pláži. Večerný život je rovnako pestrý, zabaviť sa dá v baroch, nočných kluboch so zaujímavým programom, alebo len tak si posedieť na terase s pohárom vína či typickej rakije.

Každoročne sa v Budve koná hudobný festival Stredomorská pieseň. Keď ste fanúšik stredomorských tónov, určite si prídete na svoje. Hlavným zámerom festivalu je podporiť hudbu typickú pre oblasť Jadranu.

 

Autor: Veronika