KOSTARIKA - dôvody na návštevu

BOHATÉ POBREŽIE

Označenie Costa Rica z pokolumbovských čias po španielsky známená "bohaté pobrežie". Kostaričania sami seba nazývajú Ticos.

Kostarika je najbezpečnejšia krajina v strednej Amerike, s vyšším štandardom hygieny ako v okolitých štátoch a tiež nízkym rizikom tropických chorôb. Leží medzi dvoma svetovými oceánmi, spolu s blízkosťou rovníka a sopečnými pohoriami to vytvára dokonalé podmienky pre prírodnú rozmanitosť na pomerne malom území. Až štvrtinu krajiny navyše tvoria prírodné rezervácie a národné parky.

Najideálnejším obdobím pre návštevu sú mesiace september až november, potom marec až máj. Najdaždivejšie mesiace sú december až január a potom v lete júl.

Čo vidieť v Kostarike

Vďaka veľkej rôznorodosti sú výhodou malé cestovné vzdialenosti. Ak sa chcete zamerať na prírodu, blízko od seba sú aktívne sopky spolu s vodopádmi a s termálnymi prameňmi, tropický prales s lanovými dráhami a vodnými zákutiami a dokonalé pláže Karibiku.

Hlavné mesto San José

Rozsiahla mestská aglomerácia nepripravených prekvapí pozoruhodným urbanistickým vývojom. Historické budovy z koloniálneho obdobia preto priamo susedia s ultramodernými stavbami.

Turisticky najpopulárnejšie miesta v Kostarike sú Teatro Nacional Costa Rica, Catedral Metropolitana či novogotická Iglesia de la Merced alebo Múzeum zlata z predkolumbovského obdobia.

Národný park Poás

Vulkán Poás (2 701 m. n. m.) leží blízko od hlavného mesta San José, odkiaľ je aj jednoducho prístupný. Tvorí ho niekoľko kráterov, niektoré sú zaliate vodou.

Národný park Arenal

Stále aktívna sopka Arenal (1 633 m. n. m.) je jedným zo symbolov Kostariky. K životu sa sopka prebudilo po stáročiach spánku v roku 1968. Zatiaľ poslednú erupciu mala v roku 2010.

Ponúka pešie túry rôznej náročnosti, zavesené chodníky, kúpanie sa v prírodných termálnych prameňoch, lanové dráhy (canopy), kaňoning či rafting na divokej vode. Pod svahmi sopky leží aj najväčšie kostarické jazero - Lago Arena.

Tropické pralesy

Prírodná rezervácia Monteverde ponúka túry v horskom hmlovom pralese s bohatým životom. Podobným zážitkom sú aj nížinné pralesy v oblasti rieky Sarapiquí v blízkosti Karibského mora na hranici s Nikaraguou.

Priamo na pobreží sa rozprestiera Národný park Tortuguero. Je prístupný len po vode alebo letecky.

Tvorí ho nekonečná spleť močiarov, mangrovníkov a prírodných vodných kanálov obklopených bujnou tropickou vegetáciou, kam sa dá dostať len na kanoe.

Južný Karibik

Pobrežie na juhovýchode Kostariky má nádherné piesočné pláže a tyrkysové more, pod hladinou korálové útesy s bohatým životom tropického mora.

Futbal je šport číslo 1.

Najväčší úspech Kostariky bolo dlho osemfinále na svetovom šampionáte v Taliansku 1990. Zhodou okolností ho tam zastavilo Československo s výsledkom 1:4. Ešte väčšie prekvapenie sa Kostarike podarilo na šampionáte v Brazílii 2014. V základnej skupine hrala s troma majstrami sveta - Talianskom, Anglickom a Uruguajom. A všetky tri futbalové veľmoci sa jej pozerali na chrbát. V osemfinále po penaltách zdolala aj Grécko a stopku dostala vo štvrťfinále od Holandska, tiež po jedenástkovej lotérii.

Hrdí Kostaričania tiež stále čakajú na víťazstvo v Copa Américe, ktoré sú majstrovstvami Južnej Ameriky. Najväčšou hviezdou kostarického výberu je brankár Keylor Navas, ktorý hrá v Reale Madrid.

Na čo nezabúdať pred návštevou Kostariky

- Kostarika patrí medzi drahšie stredoamerické destinácie, ponuka a kvalita služieb je ale na vysokej úrovni.

- úradný jazyk španielčina, angličtina je bežná len v turistických centrách.

- miestna mena je kostarický colón, obchodníci ale bez problémov berú aj americké doláre. Zjednávanie sa o cenu nebýva pravidlom. Je tu pomerne dobrá sieť bankomatov.

- časový posun je - 6 hodín.

- elektrická sieť spĺňa americké štandarty 120 V, treba si pribaliť alebo pred cestou kúpiť adaptér.

- treba počítať s drobnou kriminalitou a vreckárov zbytočne neprovokovať drahými hodinkami alebo šperkami.

 

Autor: Veronika