Sedem výnimočných reštaurácií

Spoznajte sedem výnimočných reštaurácií

 

Dobré jedlo je záležitosť nielen dobrého kuchára a šikovnej obsluhy, ale aj atraktívneho prostredia. Nasledujúce reštaurácie sú na výnimočných miestach.

V jaskyni, Taliansko

Očarujúca reštaurácia v meste Polignano a Mare v južnom Taliansku vznikla pre potešenie šľachty v 18. storočí. Príjemný chládok a výhľad z jaskyne nad Jadranským morom v lete dotvárajú jedinečný kulinársky zážitok. Reštaurácia Grotta Palazzese Puglia je súčasťou štvorhviezdičkového hotela, ktorý stojí na útese nad jaskyňou, otvorená je od mája do októbra.

Pod morom, Maldivy

Reštaurácia na ostrove Rangali je najznámejšou podmorskou reštauráciou. Ponúka 12 miest v hĺbke 5 metrov pod hladinou mora. Návštevníci sú v akomsi akváriu naruby - voda a ryby sú vonku, súš a ľudia vo vnútri. To všetko vďaka sklenej kopule, ktroá stála 5 miliónov dolárov. Okrem jedla sa tu dá vychutnať ničím nerušený výhľad na koralový útes plný života.

Na strome, Thajsko

V Soneva Kiri Eco Resort na ostrove Koh Ku v Thajsku si hostia môžu vychutnať dobré jedlo v akomsi koši na strome 15 metrov nad zemou. Od čašníka sa vyžaduje istá schopnosť akrobacie, pretože prístup ku stolovníkom má len po lanovej dráhe.

Na žeriave, kdekoľvek na svete

S projektom výnimočnej firemnej večere vysoko na oblohe prišla v roku 2006 belgická agentúra Hakuna Matata s The Fun Group. Odvtedy zorganizovala zavesené žeriave 40 až 50 metrov nad okolím asi 5 tisíc obchodných rokovaní, svadobných hostín či "obyčajných" večerí v 45 krajinách sveta. Od Las Vegas, cez Monako a Marina Dubaj až po pláž Copacabana v Rio de Janeiro.

V starom lietadle, USA, Čína

Boeing KC-97 z roku 1953 sa pôvodne používal ako vzdušný tanker pre iné lietadlá. Od roku 2002 sa premenil na reštauráciu s kapacitou 42 ľudí. V Číne v meste Wuhan funguje podobná reštaurácia pre 76 ľudí vo vyradenom Boeingu 737.

Na skale v mori, Zanzibar

Skala, na ktorej stojí táto výnimočná reštaurácia sa z mora týči len kúsok od pláže Pingwe na východnom pobreží ostrova Zanzibar. Je známa najmä rybími špecialitami, počas prílivu sa sem dá dostať iba na lodi.

V ľadovom zámku, Fínsko

Vo vnútri ľadového zámku v meste Kemi s hotelom, reštauráciou a barom je pod bodom mrazu iba teplota. Odporúča sa teplé oblečenie a jedlo si treba vychutnať čo najrýchlejšie, než vychladne. Steny zámku sa vytvárajú každoročne nanovo podľa špeciálnych foriem, sú však závislé na počasí. Preto hotel s reštauráciou funguje len od decembra do apríla, kým sa okolitá teplota trvalo neprehupne nad bod mrazu.

 

Autor: Veronika