Aranské ostrovy: najmenšia dedinka na svete

Najmenšia dedinka na svete a kraj vlnených svetrov

 

Pri západnom pobreží Írska sa nachádza trojica ostrovov Inishmore, Inishmaan a Inisheer. Spoločne nesú pomenovania Aranské ostrovy. Na večne zelenom ostrove spoznajte jeho originálne časti, ktoré najlepšie priblížia pôvodný kolorit.

Ako sa dostať na ostrovy

Na Aranské ostrovysa môžete dostať bud z prístavu vzdialeného do hodiny cesty z centra Galway, alebo z Doolinu, ktorí je však najbližšie k najmenšiemu ostrovu Inisheer so sto obyvateľov. Celý pobyt si môžete zorganizovať i sami, no v tom prípade musíte myslieť ešte na dopravu do prístavu. Ak nechcete na Aranských ostrovoch zostať pár dní, odporúčame vám zúčastniť sa organizovaného výletu. Pri odchode z Galway zaň zaplatíte 32 eur, pár spoločností ponúka aj skorý ranný odchod z Dublinu, keď vás výlet vyjde okolo 60 eur. Luxusnejším spôsobom prepravy je let na Inishmore,pri ktorom však musíte počítať so silnejším vetrom a menším komfortom kompenzovaným krásnym výhľadom.

Jeden policajt a najmenšia dedinka na svete

Na Inischmorepracujú dokopy štyria policajti, no službu má vždy len jediný z nich. Väčšinou sa ale nudí, pretože kriminalita je takmer nulová. Banka sídli v malom domčeku a pokiaľ si chcete odtiaľ vybrať peniaze, musíte si to dobre naplánovať, pretože otváracie hodiny i finančné zdroje sú obmedzené. Na ostrove majú len jeden väčší obchod s potravinami a ako s úsmevom potvrdzuje, skutočne sa tu pozná každý s každým, čo podľa neho nie je vždy výhodou. Časť obyvateľov tam býva iba počas víkendov a zostávajú len tí, ktorí sa venujú turizmu alebo pár službám pre domácich. Doprava z ostrova bybola každý deň komplikovaná a tak musia voliť takýto kombinovaný život. Inishmoresa delí na štrnásť dediniek. Niektoré z nich však tvorí doslova iba pár domčekov. Nájdete tam tiež najmenšiu dedinku na svete. Tá sídli v záhrade jedného z domov a patrí ich legendárnym leprikónom (írskym škriatkom).

Dom iba s plynulou írštinou

Pomaly sa dostávame z maličkého centra v prístave na originálne írske cestičky. Pri stretávaní sa v najužších častiach si vodiči pravidelne otvárajú okienka a svorne odkomunikujú hladký prechod bez poškodenia niektoréého z áut. Apropó,páni sa vždy rozprávajú len v írskom jazyku, ktorý na posluch znie veľmi zvláštne až vtipne. Na ostrove sa nachádza škola prvého a druhého stupňa. Na oboch z nich sa však vyučuje len v írskom jazyku. Kvôli uchovaniu autentického írskeho prostredia kladú predstavitelia ostrovov prísne nároky aj na nových obyvateľov. Ak si tam chcete postaviť dom, musíte hovoriť plynule po írsky a desať rokov žiť v Írsku. Dovtedy si musíte vystačiť s malými výletmi, ked našťastie mnoho domácnosti ponúka ubytovanie v súkromí.

Za hrdinami Prestupného roka

Po krátkej zastávke pri tradičnom írskom domčeku so slamenou strechou sa dostanete ku ďalšiemu mininámestíčku, ktoré tvoria dva obchody, malá galéria s obrazmi českej maliarky a pohostenia. Keď budete mať dobré počasie, zastavte sa aj pri útesoch, ktoré sú menšou napodobeninou Cliffs of Moher. I keď tam nemajú pri okrajoch žiadne zátarasy, za posledných sto rokov tam zomrel len jediný človek, naproti čomu sú Cliffy neslávne populárnym miestom pre samovrahov.

 

Druhou zastávkou môže byť pozostatok pôvodných obydlí a bývalej pevnosti. Mimochodom, práve na týchto miestach sa začína odohrávať dej filmu Priestupný rok, čo potešilo najmä ženský časť autobusového osadenstva.

Historický cintorín a pohľad na pôvodný tvar Zeme

Keltské kríže a historický cintorín patria k povynným zastávkam na dovolenke v Írsku. Na západnej strane ostrova sa nachádza jeden menší spolu s kostolíkom. Na východnej strane nájdete ešte charizmatickejší cintorín, kde sú staré kríže obrastené trávou v tesnej blízkosti oceánu. Do tejto časti však tour väčšinou nechodia.

Úplne západný cíp ostrova ponúka unikátny pohľad na pôvodný stav zemského povrchu. Ťažké bridlicové kamene sú uchované už iba na pár miestach na svete. Pre domácich sú náročnou výzvou, keď príprava pôdy pre stavbu nového domu zabrať i niekoľko rokov.

Majstrovstvo kamenných plotov

Na Inishmore si môžete pozrieť aj množstvo starých pôvodmých domčekov a najmä kamenných plotov. Na ich stavbu sa nepoužívala žiadna malta alebo iný spojovací materiál. Ide o systém presného ukladania kameňov.

Bez teplej spomienky to nejde

V súčasnsti je hlavným zdrojom príjmov na ostrove turizmus. A s tým je úzko spätá aj výroba špeciálnych aranských svetrov, ktoré sa vyrábajú z pravej ovčej vlny a ohrejú vás aj v najchladnejšom počasí. Na ostrove sa nachádzajú tri obchody, pričom ten najväčší nájdete v prístave. Druhý s ním susedí a tretí sa nachádza na mininámestíčku s rodinnou reštauráciou. Ceny sú však všade rovnaké. Za kvalitný sveter si zaplatíte od 80 eur vyššie. Zimnú čiapku kúpite za 15 eur, dlhé a hrubé šále stoja od 30 eur vyššie. Keď budete mať šťastie, natrafíte na výpredaj a odídete z ostrova so svetrom za polovičnú cenu.

Pri prístave sa nachádza aj niekoľko reštaurácií s krásnym výhľadom. Informačné centrum nájdete hneď pri móle. Aranské ostrovy sú úžasnou ukážkou toho, že napriek návalu turistov si môžu cestovateľské lokality uchovať i svoju tvár.

 

Autor: Veronika