Ako dlhodobo cestovať a neplatiť za ubytovanie?

Ako dlhodobo cestovať a neplatiť za ubytovanie?

Prinášame Vám blog Petra Hofereka.

 

Ubytovanie je obyčajne jednou z najdrahších položiek pri cestovaní. Dá sa však prespávať aj úplne zadarmo.

Počas môjho 14-mesačného cestovania okolo sveta stopom som v priebehu prvého polroka zaplatil za nocľah len 2,50 eur. A aj to by som platiť nemusel, keby spolubývajúcu na treku v gruzínskej horskej oblasti Svaneti nestiahla počas brodenia ľadovca rieka. Potom si všetko potrebola vysušiť.

Jedna z možností, ako nocovať zadarmo, je stanovanie. Stanoval som už asi na všetkých možných miestach. V obchodoch, reštauráciach, kanceláriach či v bare. Niekedy som si vo vnútri postavil stan ako ochranu pred hmyzom a potkamni. Jeden totiž padol zo stropu rovno na môj stan, nebyť rozloženého stanu by som ho mal zrejme na hlave.

Ak si myslíte, že stanovať sa dá len v platených kempoch, nie je to celkom pravda. Možností je viac.

Prespite u miestnych zadarmo

To je ten najlepší variant pre mňa, pretože mám možnosť hlbšie nahliadnuť do života ľudí v danej časti sveta. Obyčajne je to spojené aj so stravou a s diskusiou na témy, ktoré sa na verejnosti nedajú prebrať. Pozvanie dostanem väčšinou úplne nečakane. Väčšinou, keď stopujem a šofér, ktorý mi zastane, ma nakoniec odvezie až k nemu domov. Niekedy ma pozvú vtedy, keď sa prechádzam dedinami, kam turista málokedy zavíta. A to úplne bez môjho pričinenia. Stáva sa, že ma pozvú vtedy, keď si od miestnych vypýtam vodu alebo sa opýtam na miesto, kde by som mohol postaviť stan (či už u nich na dvore alebo niekde v okolí). Nocľah sa však dá dohodnúť aj dopredu cez internet na stránkach bewelcome.org alebo couchsurfing.com. Treba mať čo najpodrobnejšie vyplnený profil, ideálne už aj pár pozitívnych referencií od iných hostiteľov alebo návštevníkov, aby sme pôsobili dôveryhodne a zároveň vzbudzovali v ľuďoch túžbu spoznať nás. Potom už si len treba vybrať medzi zaregistrovanými ľuďmi z okolia tých, ktorí sú nám najsympatickejší a napísať im požiadavku na bezplatné ubytovanie. Obyčajne je dobré tak urobiť jeden až dva týždne pred plánovaným príchodom, aby mali čas zareagovať a aby vás iní záujemcovia nepredbehli.

Nocľah ponúkam aj ja

Čím viac máš pozitívnych referencií, tým vyššia je šanca, že vás neodmietnu. Skôr, ako som sám začal využívať možnosť bezplatného ubytovania, poskytol som u seba bezplatné ubytovanie v Bratislave veľkému množstvu cestovateľov z celého sveta. Výhoda takéhoto ubytovania dohodnutého cez internet je, že stretnete obyčajne človeka podobného sebe, s kým si budete mať veľa čo povedať, a bude vám vedieť poradiť ohľadom cestovania v danej krajine.

Ubytovanie zdarma výmenou za pomoc

V tom prípade pozrite na trustedhousesitters.com, mindmyhouse.com, housecarers.com a luxuryhousesitting.com, kde máte možnosť sa starať o domácnosť, deti alebo inak pomáhať a zadarmo bývať. Prípadne môžete skúsiť kariériu au-pair a aj si niečo privyrobiť. Hlavne v Austrálii a na Novom Zélande je populárny tzv. woofing, čo je práca na farmách za ubytovanie a jedlo. Môže, samozrejme, ísť aj o iný druh práce v závislosti od toho, čo práve hosťovská rodina potrebuje. Moja priateľka takto strávila niekoľko mesiacov na Novom Zélande a má na to super spomienky. Pozrite wwoof.org alebo helpx.net. Dokonca si môžete dohodnúť s niekým, koho ani nepoznáte, dočasnú výmenu kľúčov od domu, vrátane samotného domu. Chcete sa schovať pred zimou niekam do teplých krajín? Možno, naopak, niekto z teplých krajín by si rád prišiel zalyžovať. Takto si môžete prostredníctvom homeexchange.com navzájom pomôcť a ušetriť na ubytovaní. Zaujímavou možnosťou prespávania zadarmo u miestnych je aj trampolinn.com. Tu dostávate body za každého človeka, ktorý u vás prespal v závisloti na komforte, aký poskytujete a naopak vy môžete svoje získané body využívať na prespávanie u iných. Body získavate aj za odporúčania.

Prespávanie v kláštoroch

Budhistické kláštory v Mjanmarsku miestni chudáci bežne využívajú ako miesto na bezpečné prenocovanie. Ktokoľvek môže prísť a nemal by byť odmietnutý. Má to však jeden háčik. Pre cudzincov to neplatí a oficiálne tam spať nesmú. Mne sa podarilo v jednom kláštore v strede Mjanmarska stráviť až 9 nocí a bol to neuveriteľný zážitok. Pozvanie na prenocovanie v budhistickom kláštore som dostal aj neskôr, v Číne, a to od tibetského mnícha.

Prespávanie na letiskách

Dobré miesto na prespanie zadarmo je aj letisko, a to nielen vtedy, keď sa chystáte letieť. Neviete, kde prespať a letisko je ďaleko? Super, choďte tam! Na letisku máte obyčajne internet, WC, strechu, teplo, niekedy aj pohodlie a bezpečie. Ani neviem, na koľkých letiskách som už spal. Čo mi však robievalo najväčšie problémy bol hmyz, preto som si raz v rohu letiskovej haly postavil aj stan a nikto mi nič na to nepovedal. Problematike prespávania na letiskách sa veľmi podrobne venuje stránka sleepinginairports.net. Nájdete tam recenzie veľkého množstva letísk po celom svete, ale napríklad aj 20 tipov, ako sa na letisku dobre vyspať.

Nocovanie na autobusových staniciach

Áno, s nocovaním na týchto miestach majú skúsenosti viacerí, ale ja medzi nich nepatrím. Na toto som až príliš rozmaznaný. Myslím, že by som sa necítil bezpečne, keby som sa mal zložiť niekde na takom rušnom mieste, kde je často zvýšený výskyť žobrákov a bezdomovcov. Radšej sa odtiaľ vždy pracem preč, kde si môžem nenápadne postaviť stan. Ale ak sa vám nič lepšie nájsť nepodarí, alebo ste väčšia skupinka, tak aj toto môže byť voľba.

Spanie na policajných staniciach

V Thajsku som sa stretol s tými najpríjemnejšími policajtami a v každom meste ma nechali prespať priamo na policajných staniciach. Zdá sa, že je to tam úplne bežné, pretože mi to oni sami navrhovali, keď som sa pýtal, kde by som si mohol postaviť stan. Nad vchodom sa často vynímal nápis hovoriaci o tom, že úlohou policajta je pomáhať ľuďom, čo tu brali naozaj vážne. Obyčajne som dostal aj jedlo, čaj, sprchu a internet. Napísal som aj článok o tom, ako som prespával na policajných staniciach.

Squatting

Squatting je využívanie neobývaných budov zadarmo a to nielen na krátkodobé ubytovanie. Väčšinou je to však záležitosť väčšej skupiny squatterov. Je to istý typ protestu proti cenám bývania, ktoré sú často neúnosné. Vyhľadať opustenú budovu chce trochu cviku a trpezlivosti, preto je najlepšie, ak sa vám na tento účel podarí spojiť s lokálnymi „profíkmi“. Jeden couchsurfer, u ktorého som býval, sa veľmi nadšene vyjadroval o svojich skúsenostiach so squattingom hlavne v Anglicku, kde je to legálne, pokiaľ squatteri použijú správny postup. Vo väčšine krajín je to však ilegálne. Nejdem sa k tejto téme do hĺbky rozpisovať, pretože osobné skúsenosti nemám. Na internete, sa ale dajú nájsť o tejto problematike veľmi dobré zdroje informácií. Asi najznámejším priestorom pre squatterov sú kasárne v Kodani, ktoré po opustení vojakmi v roku 1971 obsadili ľudkovia hnutia Hippies. Dokonca si tam založili vlastnú krajinu, Christiániu. Na tomto území neplatia dánske zákony, ale len ich vlastné. Až do roku 2012 boli tŕňom v oku dánskej vlády, ale postupne si toto územie, hlavne vďaka finančnej podpore priaznivcov, odkúpili. Navštíviť toto miesto rozhodne patrí medzi zaujímavé zážitky. Strávil som tam niekoľko dní, stanujúc zadarmo na vyhradenom mieste.

Spanie v dopravných prostriedkoch

Spanie počas cesty sa javí ako najlepší spôsob, ako ušetriť čas a peniaze. Nie vždy je to celkom pravda a v niektorých vlakoch a autobusoch je to takmer nemožné pre nepohodlné sedadlá či ležadlá, alebo dokonca pre hrboľaté cesty, hluk a neustále menenie rýchlosti. Ale v niektorých krajinách sa mi podarilo aj v týchto dopravných prostriedkoch výborne zaspať. Najpohodlnejšie a najlacnejšie boli určite autobusy v Iráne. Počas stopovania sa mi občas podarilo vyspať sa aj v osobnom aute, dodávke či kamióne. Všetky z týchto možností som si vyskúšal tak počas jazdy, ako aj v odstavenom vozidle. Nikdy to síce nebol nejaký luxusný spánok, ale bol zadarmo. Najlepšie z tohto sa jednoznačne javí odstavený kamión, ktorý má obyčajne dve postele, a tak na jednej spím ja a na druhej šofér. Vždy síce najskôr navrhnem, že si postavím stan niekde v blízkosti, ale keďže má kamionista o mňa strach, nakoniec často prespím v kabíne kamiónu.

 

Spracovala: Veronika