KRAKOW

KRAKOW  -  MESTO  KRÁĽOV

 

 

      TERMÍN:

         podľa požiadavky

                

             CENA: od 20 €

        V cene je doprava autobusom, prehliadka mesta so sprievodcom CK,

               Možný príplatok: poistenie, vstupenky

 

PROGRAM:

               

      Odchod  v ranných hodinách, po príchode do Krakowa prehliadka Wawelu, pokračovanie Kráľovskou cestou do historického centra na Rynek Główny – veľké stredoveké trhovisko, s rozmermi 200m x 200m, je najväčším v Poľsku, možno aj v celej Európe. Založené v roku 1257, na námestí sa nachádza tržnica Sukienice a Mariánsky kostol  - po Wawelskej katedrále druhý najvýznamnejší kostol Krakowa. Originál chrámu bol zničený počas tatárskych nájazdov, dnes je možné vidieť rekonštrukciu z 15. storočia., Barbakan...

                                   

KRAKOW – bývalé kráľovské mesto je jedno z najnavštevovanejších miest strednej Európy.Mesto Krakov vzniklo približne okolo roku 800 ako obranný hrad Vislanov na križovatke obchodných ciest. Koncom 9.storočia je mesto súčasťou Veľkej Moravy. V 10.storočí bol vybudovaný hrad Wawel a mesto sa stalo súčasťou Poľska. Od roku 1038 je Krakov sídelné mesto Poľska. Mesto prekvitalo v 14.-16.storočí, kedy bolo členom hanzy, hlavným a od 1320 korunovačným mestom Poľska s prvou poľskou univerzitou (založenou 1364) a známou výrobou súkna. V roku 1596 sa hlavným mestom stala Varšava, ale Krakov ostal korunovačným mestom. Wawelská katedrála je poľská kultúrna pamiatka. Má tisícročnú históriu a je miestom korunovácií poľských kráľov, mnohí sú tu aj pochovaní.                

Na  Rynku sa nachádza kostol sv. Vojtecha, radničná  veža, Mariánsky  kostol a tržnica  Sukiennice.  Sukiennice sú jeden z najvýraznejších objektov v Krakove. Kedysi to bolo hlavné centrum medzinárodného obchodu. Počas svojej zlatej doby v 15. storočísa tu predával rôzny exotický dovezený tovar z Východu, napríklad korenie, hodváb, kože a vosk, zatiaľ čo Krakov exportoval textil, olovo a soľ .V bývalej židovskej štvrti Kazimierz  - sa nachádza synagóga Tempel, synagóga Wolfa Kociána z roku 1620, a Stará synagóga. Ďalej môžete v meste navštíviť kostol sv. Františka, Floriánsku bránu, mestské opevnenie  Barbakán. Je to brána mestského opevnenia a jedna z mála zachovaných častí zložitých mestských opevnení Krakova. Slúži ako turistická atrakcia a miesto mnohých výstav. Je založený skôr na arabskej ako európskej architekrúre, je to umelecké dielo stredovekého vojenského inžinierstva s kruhovou pevnosťou, ktorá bola postavená koncom 15. storočia. Barbakán je jedna z mála zachovaných stavieb svojho druhu v Európe, postavená okolo roku 1498. Je to valcová stavba s vnútorným dvorom a siedmimi vežami. Steny sú hrubé 3 metre a majú 130 výklenkov, ktoré slúžili ako strielne.

 

                              

Skupina nad 40 osôb – ďalšie 2 osoby zdarma